Nový ukrajinský zákon o mobilizaci: Přísné tresty za neuposlechnutí

01.02.2024 16:39 | Zprávy

Ukrajinská vláda předložila parlamentu k projednání návrh zákona zpřísňující pravidla pro mobilizaci. Pokud bude návrh schválen, pokus občana o vyhnutí se odvodu do armády může vyústit v opatření ze strany soudu, a to včetně zmrazení bankovních účtů a majetku, omezení cestování i používání vozidla. Odvodní úřady by mohly lidem zasílat i elektronické povolávací rozkazy.

Nový ukrajinský zákon o mobilizaci: Přísné tresty za neuposlechnutí
Foto: X
Popisek: Ženy na Ukrajině se připravují na boj, protože země se potýká s nedostatkem vojáků.

Ukrajinský parlament bude projednávat pozměněnou verzi návrhu zákona o mobilizaci. Pozměněný návrh upravuje a zpřísňuje pravidla mobilizace armády s přihlédnutím na to, aby měla armáda dostatek bojových sil.

Původní návrh byl předložen parlamentu již začátkem roku 2024. Návrh se však setkal s kritikou veřejnosti i některých politiků. Podle parlamentního zmocněnce pro lidská práva byly některé z návrhů protiústavní, informovala agentura Reuters.

„Tento zákon je nezbytný pro obranu našeho státu a každého vojáka, který je v současné době na frontě,“ napsal ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov krátce po stažení návrhu zákona, citovala ho agentura NPR. „Je třeba jej schválit co nejdříve.“

Klíčovým ustanovením navrhované legislativy je například snížení minimálního věku pro odvod z 27 na 25 let. Nový zákon nicméně zachovává klíčová ustanovení toho původního, a to včetně zavedení elektronického povolávání a přísných trestů pro osoby, které mobilizační pravidla nedodrží.

Podle ukrajinského ministra vnitra bylo zahájeno až devět tisíc trestních řízení ve věci případu vyhýbání se odvodu od začátku války.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Lucie Kroutilová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Martin Exner byl položen dotaz

K čemu ta pomoc Ukrajině je?

Netvrdím, že má pomoc skončit, ale válka ano. A co třeba ČR nebo Evropa dosud udělala pro její ukončení? Nebo to se sází jen na to, že budeme Ukrajinu vyzbrojovat a ta Rusko vojensky porazí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

To nevypadá, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseQ , 01.02.2024 18:27:21
na nadšené vlastenectví, spíš opak. Na Seznamu je dle komentářů dost našich nadšených obránců, mohli by Zelenskému píchnout.

|  17 |  0

Další články z rubriky

Úspěch Trumpa, Babiše a Fica ničí Hřebejka. Diví se, jak mohli vyhrát volby

19:15 Úspěch Trumpa, Babiše a Fica ničí Hřebejka. Diví se, jak mohli vyhrát volby

Režisér Jan Hřebejk se na sociální síti X vymezil proti úspěchu politiků jako Donald Trump, Andrej B…