Přednedávnem se reportér ČT Andreas Papadopulos stal terčem kritiky za otázku položenou prezidentovi Zelenskému, co bude s obyvateli Krymu, pokud se Ukrajině někdy podaří toto území získat zpátky pod svou kontrolu. Mezi příznivci Ukrajiny v tomto ohledu nepanovala shoda. Zatímco jedni si mysleli, že se jedná o naprosto legitimní otázku, na kterou je záhodno znát odpověď, podle jiných byla otázka podvratná a napomáhala ruské propagandě.
Otázku však neřeší jen reportér ČT, ale také magazín Newsweek. Tamila Taševová, od roku 2022 stálá zástupkyně prezidenta Ukrajiny v Autonomní republice Krym, uvedla, že Ukrajina hodlá na černou listinu umístit přibližně 10 000 Ukrajinců, kteří údajně kolaborovali s ruským režimem. Ale nehodlá prý trestat „oběti“ okupace.
Od anexe v roce 2014 se na Krym z Ruska přistěhovalo značné množství obyvatel, Taševová hovoří o půl milionu až osmi stech tisících. Tito Rusové, kteří na ostrov přišli dle zástupkyně nelegálně, budou „nuceně vysídleni“. Jak bude toto vysídlení vypadat má ovšem záviset na tom, jak bude vypadat „deokupace“ a jak se Rusové stáhnou. „Předpokládám, že Krym opustí ještě předtím, než na něj vstoupí ukrajinská vojska,“ uvedla o těch, kdo kolaborují s Rusy od roku 2014 nebo později. Například současný premiér Krymu Sergej Aksjonov prý ví, že by byl souzen nejen na Ukrajině, ale i na Západě, takže podle toho se zachová.
Pokud jde o zbytek, Kyjev podle Taševové plánuje systematické zhodnocení. „Ukrajinští občané tak budou bráni, ať už od roku 2014 dále získali ruské občanství, nebo ne,“ uvedla pro Newsweek. K žádným masovým deportacím prý nedojde, bude se rozhodovat případ od případu. „Jsme již ve spojení s různými odbory a občany na Krymu, říkáme jim, aby poloostrov opustili, než aby kolaborovali s okupanty,“ řekla Taševová Newsweeku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Karel Šebesta
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.