Nulandová: Ukrajinci jsou šikovní. Vyrábí velmi účinné drony

07.12.2022 10:42 | Zprávy

Spojené státy oznámily, že nijak nebudou blokovat snahy Ukrajinců zasáhnout nepřátelské území kdesi v hloubi ruského území. Administrativa Spojených států poslala skrze válku na Ukrajině vzkaz také přímo do Číny. Arabská televize Al-Džazíra upozorňuje, že přes všechny ukrajinské úspěchy na frontě ukrajinské civilisty čeká zimní boj o přežití.

Nulandová: Ukrajinci jsou šikovní. Vyrábí velmi účinné drony
Foto: Repro Youtube
Popisek: Americký dron Predator

Válka na Ukrajině trvá již téměř 290 dní a ovlivňuje takřka celý svět. Včetně Číny. Ministr zahraničí USA Anthony Blinken má za to, že výrazná podpora ze strany Západu v obraně Ukrajiny ovlivnila také plány čínských komunistů s Tchaj-wanem.

„Blinken zopakoval, že Spojené státy jsou odhodlány zachovat mír a stabilitu v Tchajwanském průlivu, a naznačil, že silná podpora Ukrajině tomuto cíli spíše pomůže, než aby mu bránila. Jeho komentáře přišly v reakci na otázku Kylie Atwoodové ze CNN ohledně dopisu Blinkenovi od republikánského senátora Joshe Hawleyho, který vyjádřil ‚znepokojení nad zprávami, že americké dodávky zbraní Ukrajině brání naší schopnosti zabránit válce v Asii tím, že Tchaj-wanu dodáme zbraně, které potřebuje k odvrácení čínské invaze‘,“ napsala americká zpravodajská stanice.

Blinken ve svém vyjádření zdůraznil, že Tchaj-wan je pro Spojené státy ještě důležitější než Ukrajina a naznačil, že Čína nepochybně sleduje podporu USA Ukrajině. Stejně tak čínští komunisté pravděpodobně zkoumají, jak při podpoře Ukrajiny spolupracuje celé NATO.

„Myslím si, že to musí mít dopad na uvažování Číny o budoucnosti a o tom, co může sledovat, pokud jde o Tchaj-wan,“ dodal.

Americký ministr obrany Lloyd Austin taktéž pro CNN konstatoval, že Spojené státy nijak nehodlají bránit Ukrajině rozvíjet schopnost udeřit na nepřítele v hloubi jeho vlastního území. Prohlášení ministra obrany přišlo v době, kdy ruští vojenští bloggeři po úderech na základny v ruském týlu kritizovali vlastní armádu, že zřejmě není schopná chránit vlastní území.

Náměstkyně ministra zahraničí pro politické záležitosti Victoria Nulandová sdělila televizi CNN, že „nikdo se k odpovědnosti" za údery dronů nepřihlásil, ale dodala, že „ukrajinský lid je neuvěřitelně inovativní; vyrábí vlastní drony, letecké i námořní, které jsou neuvěřitelně účinné".

Server arabské televize Al-Džazíra připomíná, že přes veškeré snahy ukrajinské armády teď Ukrajince v zimním období nečeká nic menšího, než zkouška boje o přežití. Šéf humanitární pomoci OSN řekl podle serveru Radě bezpečnosti, že ruské útoky na infrastrukturu vytvořily „novou úroveň nouze“ pro obklíčené civilisty.

Náměstek generálního tajemníka pro humanitární záležitosti Martin Griffiths uvedl, že na Ukrajině dochází v důsledku ruských útoků k úmrtím, ale také k vysídlování obyvatel, vysídleno bylo na 14 milionů lidí a z toho 7,8 milionu obyvatel Ukrajinu opustilo, a v obecné rovině k utrpení civilistů.

Uvedl, že situaci zhoršily nedávné útoky Moskvy na klíčovou infrastrukturu veřejných služeb, v důsledku čehož se miliony lidí ocitly bez přístupu k teplu, elektřině a vodě a humanitární krize způsobená válkou získala „další nebezpečný rozměr“.

Dodal, že k 1. prosinci bylo zabito celkem 17 023 civilistů, včetně 419 dětí, a s odvoláním na údaje úřadu OSN pro lidská práva varoval, že „skutečná daň je mnohem vyšší".

Došlo k nejméně 715 útokům na zdravotnická zařízení.

„V důsledku útoků na civilní infrastrukturu jsou lidé připraveni o zdravotní péči a děti o vzdělání. Na Ukrajině je dnes napadána schopnost civilistů přežít," uvedl Griffiths.

Rada bezpečnosti OSN se od února kvůli Ukrajině sešla již mnohokrát, ale vzhledem k poměrům sil v Radě bezpečnosti OSN, kde je Rusko jedním ze stálých členů, nebylo přijato žádné zásadní rozhodnutí.

Někteří diplomaté v úterý vyzvali k mírovým jednáním.

„Vzhledem ke zmatku a zoufalství obyvatelstva, které již bylo oslabeno několikaměsíční válkou, nestačí pořádat další a další schůzky, na nichž se informuje mezinárodní společenství, aniž by se kdy nabídla skutečná alternativa k válce,“ uvedl zástupce velvyslance OSN v Gabonu Edwige Koumby Missambo.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Martin Exner byl položen dotaz

Co když nevíte koho volit?

Souhlasím s Vámi, že chodit k volbám by se mělo, ale co když mám v posledních letech problém s tím, že není koho volit, protože mám ke každé z relevantních stran zásadní výhrady? Třeba na této vládě (stranách v ní) mi vadí, jak se snažíte zlehčovat problémy, které většina z nás má, jak lidi nálepkuj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Už nepatří Česku.“ Supraphon koupili Japonci. Nervozita kolem legendárních šlágrů

17:54 „Už nepatří Česku.“ Supraphon koupili Japonci. Nervozita kolem legendárních šlágrů

Česká vydavatelská společnost Supraphon, která byla založena v roce 1932 a v letech 1948–1989 byla ú…