Podvod. Ševčík odhalil, co je za hlasy o „ubránění se Rusku bez USA“

18.02.2025 11:32 | Komentář

Mezi evropskými špičkami se otevřeně mluví o údajných plánech Donalda Trumpa na snížení vojenské přítomnosti USA v Evropě. Bývalý litevský ministr zahraničí Landsbergis varuje, že Trump s Putinem se můžou dohodnout ve věci Ukrajiny tak, že to pro oslabenou Evropu nebude výhodné. Takové situace by mohla využít také Čína. Je řešením budovat společnou evropskou obranu, pokud by nás Spojené státy opustily? Zeptali jsme se ekonoma Miroslava Ševčíka.

Podvod. Ševčík odhalil, co je za hlasy o „ubránění se Rusku bez USA“
Foto: YouTube/TheNorteys
Popisek: Společné cvičení amerických a německých vojáků

Anketa

Potřebujeme více žen v politice?

2%
54%
hlasovalo: 4158 lidí

Jak informuje agentura Reuters, americký ministr obrany Pete Hegseth během návštěvy Varšavy upozornil evropské země, že musejí zvýšit své výdaje na obranu, protože americká vojenská přítomnost v regionu nemusí trvat věčně. V podobném duchu se vyjádřil i litevský diplomat a exministr zahraničí Gabrielius Landsbergis po skončení mnichovské bezpečnostní konference. „USA naznačily své plány pro Evropu. Situace není dobrá,“ píše litevský diplomat. Ukrajina se podle něj již dále nemůže spoléhat na americkou pomoc, Donald Trump touží po uzavření dohody a chce jí dosáhnout rychle. „USA již nechtějí být hlavním garantem bezpečnosti v Evropě. Hovoří se o částečném stažení jejich vojsk a o zřetelném přesunu priorit směrem k jiným kontinentům,“ říká Landsbergis.

 

 

Landsbergis nevylučuje, že během jednání mezi Trumpem a Putinem může dojít k uzavření dohody. Pro Evropu toto přichází ve velmi nepříjemné době, poznamenává. Vývoj prý může být následující: Putin deklaruje úplné vítězství a Trump nechá Evropu, aby na vzniklou situaci zareagovala. Pokud z Evropy nepřijde jednotná odpověď, bude Ukrajina nucena se spolehnout sama na sebe a na stále se zmenšující počet spojenců. 

 

Takové situace by mohla využít Čína, která se podle Landsbergise snaží vymyslet, jak z ukrajinského konfliktu vytěžit maximum. „Pokud USA a Evropa nedokážou Ukrajině zaručit bezpečnost, může do této mezery vstoupit Čína a využít svého vlivu na Rusko. Mohla by dokonce předložit lepší nabídku než Trump,“ píše Landsbergis. Ukrajinci podle něj mohou Pekingu nabídnout hodně – podíl na obnově země, přístavy, zemědělské produkty. V Evropě se prý najdou tací, kteří by podobnou dohodu podpořili. Skutečnost, že Čína garantuje bezpečnost Ukrajiny, by podle Landsbergise znamenala změnu situace pro východní státy EU. Čína by nepřímo garantovala i jejich bezpečnost a byly by na ní více závislé. 

 

Řešení Landsbergis vidí v příchodu evropského státníka s parametry Winstona Churchilla a v ochotě bránit Evropu jako jeden celek, od Portugalska k Ukrajině. „Jsem si plně vědom toho, že můj návrh povede pouze ke krvi, dřině, slzám a potu. Ale už jsme to jednou udělali a můžeme to udělat znovu. Alternativou je obnovit kontinent po další zničující válce, a to by bylo mnohem těžší a trvalo by to mnohem déle,“ říká. 

Anketa

Je v Evropě pošlapávána svoboda slova, jak tvrdí americký viceprezident J.D. Vance?

99%
0%
hlasovalo: 7923 lidí

Obavy Evropy ze stažení amerických vojsk ze starého kontinentu vyjádřil i šéf mnichovské bezpečnostní konference Christoph Heusgen. Americký Newsweek analyzoval poslední veřejnou zprávu Evropského velitelství Spojených států (EUCOM) a uvádí, že v Evropě bylo v loňském roce umístěno minimálně 65 754 příslušníků amerických ozbrojených sil, z toho takřka 35 tisíc v Německu, 12 tisíc v Itálii a 10 tisíc v Británii. 

Není známo, kolik peněz Spojené státy celkem vynakládají na vojenskou přítomnost v Evropě. Po roce 2014 a ruské invazi na Krym vypracovala americká administrativa tzv. European Deterrence Initiative (EDI), která si dává za cíl posílit americkou vojenskou přítomnost v Evropě a odradit Rusko od další agrese. Její rozpočty, které tvoří jen část amerických nákladů v Evropě, známy jsou. V letech 2019 a 2020 stála americké daňové poplatníky EDI 6,5, respektive 5,9 miliardy dolarů. Od té doby se rozpočet snižuje, i přesto však pro rok 2025 činí 2,912 miliardy dolarů, v přepočtu asi 70 miliard korun. Pro srovnání, je to takřka polovina rozpočtu českého ministerstva obrany pro rok 2025. 

Že by případný americký výpadek nahradila společná evropská armáda, o které mluvil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, se nezdá být na pořadu dne. Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski uvedl, že lidé mají být při interpretaci termínu „evropská armáda“ opatrní, protože si pod tím každý představuje něco jiného. „Pokud tím rozumíte sjednocení národních armád, k tomu nedojde,“ uvedl.

Redakce ParlamentníchListů.cz oslovila ekonoma Miroslava Ševčíka a ptala se na nákladnost zajištění evropské obrany v případě, že by se Spojené státy z Evropy stáhly. „Nemuselo by to znamenat nic, pokud by země EU prosazovaly mírovou politiku. Ale protože jsou tu určité zájmové skupiny, které si platí své politiky, tak by se spustila ‚válečná‘ hysterie, která povede k dalšímu prohlubování zadlužení zemí EU a rychleji se tak přiblíží už ne k dluhové pasti, ale k dluhové propasti. Je naivní si myslet, že 150 milionů Rusů, rozmístěných na největším území jednoho státu na světě, se všemi potřebnými surovinami, bude chtít obsazovat chudnoucí a chřadnoucí území států EU se 450 miliony obyvatel, kde se nenachází téměř žádné zásoby potřebných surovin. Určitě nebudou chtít uklízet ten nepořádek, který tu za posledních třicet let vytvořila bruselská nomenklatura mimo jiné třeba utopickým programem Green Deal,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Miroslav Ševčík.

Česká státní pokladna si podle ekonoma nemůže dovolit další výrazné navýšení obranného rozpočtu, který byl v posledních letech značně zvyšován. „Jedním z největších omylů až podvodů na našich daňových poplatnících je třeba nákup stíhaček F-35, o jejichž kvalitě pochybují i američtí odborníci. Bohužel je to důsledek rozhodování nekompetentních politiků v návaznosti na možné a velmi pravděpodobné korupční jednání,“ vyjádřil Ševčík své pochybnosti o tom, že prostředky jsou vynakládány účelně.

Poslední otázka pro Miroslava Ševčíka zněla, zda mu dává smysl společná evropská vojenská iniciativa, jak o ní mluví například ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „No, určitě dává, ale pro Zelenského a jeho poskoky z některých zemí EU. Kdo by jinak platil všechny výdaje, kdo by podporoval korupčníky z Ukrajiny. Copak není dohledatelné dokonce i ze sdělovacích prostředků Ukrajiny a zemí EU, kolik funkcionářů se už na Ukrajině vyměnilo kvůli korupci?“ řííká Ševčík. Společná vojenská iniciativa podle něj může vést pouze k další eskalaci konfliktu. „Osobně jsem zásadně proti řešení konfliktů válečnou mašinérií,“ uzavřel.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Novotný

Petr Letocha byl položen dotaz

Možná se nepletu, ale zdá se, že díky Trupovi se Evropa probouzí?

Jednak konečně vidíme nějaký pokus o to, ukončit mírem válku na Ukrajině a taky se zdá, že Evropa začíná řešit i svou bezpečnost. Ale opět se tím ukazuje, že jsme jako Evropa selhali a zaspali. Nebo máte jiný názor? Jestli ano, tak jak vysvětlíte, že se dosud vážně o míru na Ukrajině nejednalo? A ja...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 68 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Landsbergis je vnuk prominentního disidenta a politika - nejen Mareček Bendů má dědičnou funkci!, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseDivoký pes Dingo , 18.02.2025 11:46:39
Není vůbec od věci připomenout si také znění části závěrů „krymské konference“, které spojenci - W. Churchill, F.D.Roosevelt a J.V.Stalin – podepsali dne 4.2. – 11.2.1945. „Naším neochvějným cílem je zničení ukrajinského nacismu a zajištění garancí, aby Ukrajina už nikdy více nebyla schopna porušit mír. Jsme rozhodnuti odzbrojit a rozpustit všeukrajinské ozbrojené síly, dostat pod kontrolu veškerý ukrajinský průmysl, jenž by mohl být zneužit pro vojenskou výrobu. Každý zločinec musí být spravedlivě a rychle potrestán. S povrchu Země musí zmizet nacistické strany, nacistické zákony, organizace a instituce . Je třeba odstranit jakýkoliv nacistický vliv ze společenských institucí, z kulturního a ekonomického života ukrajinského lidu a současně přijmout taková opatření, jež zajistí mír a bezpečí v budoucnosti. Jenom tehdy, když vykořeníme ukrajinský nacismus, bude naděje na důstojnou existenci ukrajinského národa a zároveň na jeho důstojné místo ve společenství národů.“

|  31 |  0

Další články z rubriky

Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

20:37 Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

Premiér Fiala se na podzim smál, když poslanec Vladimír Zlínský vznesl interpelaci, zda vláda nějak …