Spojené státy mají na základě vojenského obranného paktu (EDCA) s Filipínami přístup na devět míst v blízkosti Tchajwanského průlivu a sporného Jihočínského moře. Čína tuto dohodu dlouhodobě kritizuje a obviňuje USA, že základny využívají k zasahování do situace za Tchajwanským průlivem a sledují tím vlastní geopolitické cíle.
Začátkem dubna Filipíny oznámily čtyři nové vojenské základny pro společné užívání s USA v rámci EDCA, což vyvolalo hněv Číny, která varovala před „růstem napětí“ v regionu a vyzvala sousední země, aby „učinily rozhodnutí příznivá pro své vlastní zájmy a regionální stabilitu“.
V současné době Manila a Washington společně provozují pět základen v rámci EDCA, která umožňuje rozmístění amerických vojáků v různých částech Filipín. Filipíny v lednu souhlasily s tím, že americké armádě umožní přístup na další čtyři vojenské základny v zemi, čímž se počet základen zvýší na devět.
Dohoda EDCA podepsaná mezi Manilou a Washingtonem za vlády bývalé filipínské prezidentky Corazon Aquinové umožňuje zvýšenou rotační přítomnost amerických vojáků, letadel a lodí na filipínských vojenských základnách a také výstavbu zařízení pro skladování paliva a vybavení. Nejedná se však o stálou přítomnost a sklad zbraní.
Šéf filipínské diplomacie Enrique Manalo ve středu na slyšení v Senátu prohlásil, že i přes existenci společného obranného paktu nebudou moci Američané skladovat na společných vojenských základnách zbraně, které by mohly být využity při operacích na Tchaj-wanu.
„Filipíny nedovolí USA skladovat zbraně pro použití v operacích na Tchaj-wanu v místech, kam mají američtí vojáci přístup na základě obranné dohody mezi Manilou a Washingtonem z roku 2014,“ prohlásil Manalo podle informací turecké agentury Anadolu Anjasi.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.