V politice nejste nováčkem. Navíc působíte i v zastupitelstvu kraje. Zanedlouho se konají v pořadí již páté krajské volby. Budete se snažit obhájit mandát?
Pro mě byla, je a bude vždy priorita práce pro město Chrudim. Ve spojitosti s funkcí krajského zastupitele s radostí pracuji i pro kraj, který mám rád. Z tohoto důvodu chci tento mandát obhájit.
V zastupitelstvu Pardubického kraje působíte jako předseda výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost. V souvislosti s aktuálním děním, jak lze podle vás zajistit bezpečnost na školách nejen pro samotné studenty, ale i pro učitele?
Uvědomuji si tento problém ve školách obecně v celé České republice. Ve většině škol Pardubického kraje jsou zařízení, která mohou částečně selektovat návštěvy. Absolutní vyloučení možných problémů je asi nereálné. Horší situaci vnímám v nárůstu agresivity u žáků škol vůči pedagogům, a to zase v celorepublikovém měřítku.
V kraji bylo v uplynulých letech hodně diskutovaným tématem slučování středních škol, od něhož na nátlak veřejnosti nakonec vedení ustoupilo. Jde podle vás na čas o definitivní rozhodnutí, nebo může po nadcházejících volbách dojít k nějaké zásadní změně? A je to podle vás zapotřebí?
Nikdy se nedá hovořit o definitivě v ničem. Ostatně to známe již od klasiků Voskovce a Wericha. Vše závisí na poptávce zaměstnavatelů v souvislosti s demografickým vývojem. Bezprostředně po volbách určitě nedojde k žádným dramatickým změnám v síti škol Pardubického kraje.
Ačkoliv učitel v minulosti patřil mezi prestižní profese, dnes je situace zcela jiná, což se projevuje i na nedostatku nových učitelů. Máte vysvětlení pro to, kdy a proč došlo k tomu zlomu?
Myslím, že to je jistá daň nezvládnutí nabyté svobody a demokracie ve společnosti po roce 1989. Právě celospolečenská podpora učitelů je na velmi nízké úrovni. Nemyslím jen na jejich finanční odměny.
Jaká je aktuální míra nezaměstnanosti v kraji? A jak podle vás lze kraj ještě více zatraktivnit pro případné investory?
Ke konci roku 2015 míra nezaměstnanosti činila asi 4,6 %, což je proti republikovému průměru nižší o 1,3 %. Neznamená fakticky žádný vážný problém. Spíš obráceně, některým firmám chybějí pracovní síly. Myslím, že je to spíše role měst, která lákají nové investory do svých průmyslových zón.
Pokud se vrátíme zpět k městu. Co chystáte letos nového?
Pokud se týká investic, největšími položkami budou první etapa opravy střešního pláště Chrudimské besedy, rekonstrukce obvodového pláště jednoho měšťanského domu v památkové zóně, oprava ulice Slezská, chodníků v ulici Švermově a V Tejnecku, výstavba nových lesních cest v městských lesích na Pohledu, nová vzduchotechnika plaveckého bazénu, vodovod v místní části Medlešice s novou silnicí, dětské hřiště v městském parku a v místní část Vlčnov. Dále jsou v plánu i opravy chodníků, školských zařízení. Z kulturních akcí je to jistě organizace 65. ročníku Loutkářské Chrudimi, nejstaršího festivalu tohoto druhu na evropském kontinentu.
Jak velkým zásahem do rozpočtu města bude bezplatné MHD pro seniory, které funguje v Chrudimi od ledna? A neuvažujete zprostit od povinnosti platit jízdné i děti?
Celkový náklad na úhradu jízdného seniorů činí cca 200 tis. Kč ročně, což je 0,05 %.
O bezplatném jízdném pro děti zatím neuvažujeme, ale v budoucnu k tomu může dojít.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková