Požadavek na jednání v tomto formátu vyplynul z červnového setkání představitelů školství a odborů. Shodli se na nutnosti navýšení rozpočtu školství a na jednotném postupu bez ohledu na to, o jakou oblast školství jde.
Tehdy byl na stole první návrh ministerstva financí, který do vzdělávání nepřidával prakticky žádné peníze. V novém návrhu ministerstva financí školství dostalo přidáno sedm miliard.
Vláda schválila zvýšení peněz na platy učitelů o osm procent, z čehož půjde šest procent na tarifní složku. Nepedagogičtí pracovníci ve školách by si měli stejně jako ostatní státní zaměstnanci polepšit o pět procent, z toho čtyři procenta by měla jít do pevné složky. Školské odbory, které požadovaly desetiprocentní růst, to hodnotily jako dobré východisko. Spokojeny by byly, pokud by se platy učitelů zvýšily již od září.
Vedle peněz na platy nový návrh rozpočtu počítá s uhrazením nákladů na vyšší počet dětí ve školách. Na výdaje spojené se společným vzděláváním zatím ministerstvo financí přidalo polovinu z požadované miliardy korun. Vysokým školám, kterým hrozil propad, ministerstvo proti původnímu návrhu přidalo 800 milionů korun. Univerzity by ale potřebují aspoň 1,3 miliardy, aby se vrátily na úroveň roku 2015.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk