ODS a ČSSD se místy dohodly na koalici. Nečas nesouhlasí

19.10.2010 7:02 | Zprávy

Hned po volbách značně ochladlo dřívější nepřátelství a jen chvíli po zveřejnění výsledků začali někteří politici obou nejsilnějších stran vyjednávat o koaliční spolupráci.

ODS a ČSSD se místy dohodly na koalici. Nečas nesouhlasí

Už během pondělí se jedna z koaličních dohod začala rodit v Brně. Vyjednávají zde místopředsedové dvou nejsilnějších partají, dosavadní sociálnědemokratický primátor Roman Onderka a Pavel Blažek z ODS. Druhý jmenovaný přitom jedná navzdory přání předsedy strany a premiéra Petra Nečase.

Velká koalice by byla selháním

„Případný vznik velké koalice bych považoval za fatální selhání brněnských politických elit ODS," řekl v pondělí večer pro Hospodářské noviny Nečas.

„Jednání jsou v plném proudu, ale zatím se nebudeme vyjadřovat," uvedl v ten samý den Blažek. Onderka již během dopoledne sdělil, že spolupráce s občanskými demokraty se mu v tuto chvíli jeví jako nejrozumnější.

ČSSD dohodu podporuje

To podpořil i šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. „Bylo by nespravedlivé, aby v Brně byla z vlády vyřazena strana, která tam vyhrála volby," vysvětlil.

Nicméně vedení ODS se obává, že velká koalice by mohla partaji ublížit v druhém kole senátních voleb. Mohla by totiž otrávit voliče a znevěrohodnit občanskodemokratické kandidáty v místech, kde bojují proti ČSSD.

V Praze nikdy

Navíc problematických měst nejspíše bude víc. Velká koalice by mohla pokračovat v Ostravě, další vzniká v Hradci Králové či v Plzni.

Naopak spolupráce ODS a ČSSD příliš nehrozí na magistrátu hlavního města. Pro by totiž byly jen nejstarší tváře obou stran, vedení ale nesouhlasí.

Bojuje se o Senát

„ČSSD v Praze by ublížila velká koalice s těmi lidmi v ODS, kteří vládli v době Pavla Béma," jednoznačně prohlásil předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka.

Ovšem přes místní koalice vstupují ODS a ČSSD do otevřené války o Senát. Do druhého kola voleb postoupilo 22 socialistů, občanských demokratů jen osmnáct. Levicová opozice má tak na dosah ovládnutí horní komory parlamentu, ODS se tak na poslední chvíli snaží zachránit, co se dá. Pokud totiž ČSSD získá v Senátu 12 křesel, může tak brzdit reformní kroky kabinetu Petra Nečase.

Reformy v ohrožení

Hlavním motivem kampaně se tak stává „varování před destruktivním Senátem," což hlásá i jeden se sloganů občanské demokracie. Socialisté naopak podobná tvrzení vyvrací a zdůrazňují asociálnost vládních kroků.

„My jsme šli cestou kritiky ODS a celé vlády a budeme v tom pokračovat. Víc vám ale zatím neprozradím," řekl Hospodářským novinám volební manažer sociální demokracie Jan Hamáček.

Čtěte také:

Druhé kolo senátních voleb slibuje zajímavé souboje

Lidé chtějí zrušit Senát. Kvůli úsporám, uvedl průzkum SANEP

ČSSD se přiblížila ovládnutí Senátu

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jac

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„D jako dezolát.“ Po otázce v AZ-kvízu bylo zle

18:08 „D jako dezolát.“ Po otázce v AZ-kvízu bylo zle

Populární soutěž AZ kvíz se opět dostala do povědomí širší veřejnosti. V rámci lítého boje o spojení…