OMNIPOL slaví 90 let: Od barterových obchodů až po špičkové technologie

22.10.2024 12:31 | Monitoring

Dne 22. října slaví průmyslová skupina OMNIPOL významné jubileum – 90 let od svého založení. Tato česká firma, jejíž kořeny sahají až do roku 1934, se od svého vzniku rozrostla v klíčového hráče v oblasti leteckého a obranného průmyslu. Za svou dlouhou historii zažila několik zásadních období, která formovala její současnou podobu jako silného a inovativního hráče nejen v leteckém průmyslu, ale i v dalších hi-tech odvětvích.

OMNIPOL slaví 90 let: Od barterových obchodů až po špičkové technologie
Foto: Omnipol
Popisek: Založení Omnipolu

Společnost OMNIPOL byla založena v roce 1934 jako obchodní divize plzeňské Škody. Během prvních let se věnovala barterovým obchodům a rychle expandovala. Před druhou světovou válkou již měla filiálky v mnoha světových metropolích, jako jsou Paříž, Londýn či New York. V průběhu války byla činnost firmy přerušena, ale po jejím skončení se společnost zaměřila na export letadel a vojenské techniky vyráběné v Československu. V roce 1953 získal OMNIPOL monopol na vývoz letounů, jako byly slavné modely L-410, L-39 nebo L-200.

OMNIPOL zažil svou „zlatou éru“ v 80. letech, kdy vyvážel stovky letadel ročně, a to zejména legendární L-39. Firma nejenže zajistila vývoz téměř 3 000 těchto letounů, ale také poskytovala kompletní technické zázemí pro zahraniční zákazníky. V roce 1989 dosáhla společnost rekordní výroby 254 letounů L-39 a 80 letounů L-410. Klíčovým představitelem tohoto úspěchu byl Ing. František Háva, otec současného majitele Richarda Hávy, který vedl letecký odbor a později se stal generálním ředitelem celé společnosti.

Po roce 1989 čelil československý letecký průmysl úpadku, ale právě OMNIPOL sehrál klíčovou roli v jeho záchraně. V roce 1996 společnost přešla do rukou Richarda Hávy, který se zaměřil na oživení české letecké výroby. OMNIPOL se pod jeho vedením stal 50% vlastníkem a investorem projektu L-39NG a L-39CW, a v roce 2022 se stal majitelem Aircraft Industries, čímž stabilizoval tradiční české výrobce letounů.

V novém tisíciletí OMNIPOL rozšířil své portfolio a stal se lídrem i v oblasti hi-tech produktů. Akvizicí společností ERA a MESIT se skupina zaměřila na vývoj unikátních pasivních sledovacích systémů a taktických komunikačních technologií, které dnes vyváží po celém světě. Celkem má skupina OMNIPOL zhruba 4 000 zaměstnanců, z nichž přes 500 se věnuje vývoji nových technologií.

OMNIPOL se tak za 90 let své existence proměnil z barterového obchodníka v globálního hráče, který se soustředí na vývoj špičkových technologií a udržuje českou tradici leteckého a obranného průmyslu na světové úrovni.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Fakt myslíte, že jsme na tom v oblasti digitalizace dobře?

A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dárek pro Ukrajinu. 111 miliard? Splácet nemusíte. Kdo nesouhlasil, neuspěl. I EU půjčila

9:20 Dárek pro Ukrajinu. 111 miliard? Splácet nemusíte. Kdo nesouhlasil, neuspěl. I EU půjčila

„Nenašel jsem jediného občana, který by si přál, aby peníze nešly na pomoc Američanům a místo toho r…