„Dva roky poté, co prozápadní protesty svrhly vládu v Kyjevě a rozzuřily ruského prezidenta Vladimira Putina a způsobily mezinárodní krizi, je politika Baracka Obamy v troskách – oběti Putinova ocelového sevření, destrukce v Sýrii, Islámský stát a kolísavá ochota evropských spojenců angažovat se v boji proti němu,“ vyjmenovává server Politico kroky, které se prezidentovi USA nezdařily.
Navzdory tomu, že Obama v minulosti prohlašoval, že nenechá Ukrajinu Putinovi, protože by to mohlo ohrozit současné mezinárodní uspořádání, realita vypadá jinak. Ukrajinský parlament teď často připomíná spíše boxerské kolbiště a to je přesně to, co se Vladimiru Putinovi hodí. Podle republikánského senátora Boba Corkera a dalších Obamových kritiků udělal Obama chybu, když odmítl vyzbrojit ukrajinskou vládu, která se tak nemohla vypořádat se separatisty podporovanými Ruskem. Putin tak nebyl nucen „zaplatit patřičnou cenu“, která by ho možná od akce na Ukrajině odradila.
Zdá se, že se americká administrativa stále spoléhá na dohody z Minsku. V tuto chvíli se ale zdá, že se ukrajinská vláda zhroutí, což rozhodně není v zájmu Západu. V prosinci 2015 přijel americký viceprezident Joe Biden do Kyjeva a apeloval na tamní vládu, aby provedla potřebné reformy, zachovala demokratické zásady a ukázala světu, že to jde. To ovšem Biden netušil co přijde. Jen dva dny potom, co z Kyjeva odjel, v parlamentu došlo k divoké rvačce.
„Ukrajinský prezident Petro Porošenko vyzval premiéra Arsenije Jaceňuka k rezignaci, ale sám Porošenko není o moc populárnější a čelí kritice, že dělá příliš málo v boji proti korupci,“ doplňuje server. „Rusko radostně využívá politický zmatek v Kyjevě a tvrdí, že tamní vláda nní schopna realizovat kroky dohody z Minsku,“ doplňuje. Někteří západní představitelé ale dávají Moskvě částečně za pravdu. Problémy v kyjevské vládě oslabují její akceschopnost.
Dohody z Minsku jsou v tuto chvíli také v troskách. Obě strany na Ukrajině znovu bojují. Americká administrativa si však v tuto chvíli není jistá, zda k tomu separatisty podněcuje pán z Kremlu, nebo zda separatisté jednají na vlastní pěst. A ukrajinská vláda má šanci situaci vyřešit, jen když bude stabilní a akceschopná. Západu ani demokratické vládě v Kyjevě rozhodně nepomůže, když bude kabinet připomínat „klub rváčů“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp