Naopak dobře jsou na tom Teplice, Varnsdorf, Žatec či Bílina. Vyplývá to z analýzy společnosti Czech Credit Bureau (CRIF), kterou dnes firma poskytla ČTK.
V ČR je 14 krajů včetně Prahy. V porovnání ekonomické kondice skončily obce v Ústeckém kraji na předposledním místě, poslední jsou obce v Olomouckém kraji. „Ústecký kraj má oproti celorepublikovému průměru výrazně nižší podíl obcí s nejlepším hodnocením a naopak vysoký počet obcí, jejichž ekonomická situace není dobrá, a to přesto, že dluh obcí jako celku je v přepočtu na obyvatele druhý nejnižší ze všech krajů a že obce v kraji mají v průměru relativně vysoké rezervy na bankovních účtech,“ uvedl Luděk Mácha, projektový manažer služby iRating společnosti CRIF.
Velmi podprůměrný byl objem investičních dotací, které obce v Ústeckém kraji získaly. V přepočtu na obyvatele šlo o nejnižší částku ze všech krajů. Velmi nízký byl podíl kapitálových výdajů obcí na jejich celkových výdajích. Tento poměr ukazuje, kolik ze svých výdajů obce investovaly do rozvoje a kolik spotřebovaly na běžný provoz. Obce na severu Čech investovaly do svého rozvoje pouze pětinu všech svých výdajů, výrazně méně než obce v ČR jako celek a vůbec nejméně ze všech krajů.
Nejvyšší ratingové ohodnocení získalo 18 obcí v regionu, 107 obcí získalo ratingový stupeň C nebo C-, u nich existuje riziko, že mohou mít v budoucnu problémy s kvalitou poskytovaných obecních služeb.
Vynikající finanční hospodaření mají podle analýzy CRIF Teplice, Varnsdorf, Žatec a Bílina. Bílina získala hodnocení A podruhé v řadě. Ve skupině menších obcí od jednoho do 2000 obyvatel vykazují vynikající a stabilní finanční hospodaření Černčice z okresu Louny, Čížkovice z okresu Litoměřice a Modlany z okresu Teplice.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp