„Dnes jsem podal trestní oznámení na ministra vnitra Jana Hamáčka a další neznámé pachatele a dále, v zastoupení klienta, pana Michaela Svatoše, obsahově prakticky stejnou žalobu ke správnímu soudu. Naším cílem je po vyčerpání řádných opravných prostředků podat stížnost k Ústavnímu soudu s návrhem na zrušení usnesení vlády, kterým se zakazuje cestovat mezi okresy pro rozpor s ústavním pořádkem,“ oznámil advokát médiím 9. března. „Je podezření, že se jedná o trestné činy, neboť právo shromažďovací je zaručeno listinou základních práv a svobod a žádné vládní usnesení ani nařízení o omezení počtu osob na demonstracích a o zákazu pohybu mezi okresy nemůže vzít občanům jejich základní ústavní právo. Takové nařízení je proto nezákonné,“ uvádí v textu trestního oznámení.
Podezřelí: Hamáček, příslušníci policie, politici a úředníci, velitel zásahu
Kromě Jana Hamáčka jsou podle něj „podezřelí“ i neznámí pachatelé, příslušníci Policie ČR, kteří veleli policejním akcím na Václavském náměstí a Staroměstském náměstí v Praze 7. 3. 2021 a politici či úředníci Magistrátu města Prahy, kteří rozhodli o zákazu demonstrace, a také velitel policejního zásahu v Písku 6. 3. 2021. „Podávám trestní oznámení na výše uvedené podezřelé z důvodu, že ve dnech 6. a 7. března 2021 bránili občanům v ústavně zaručeném shromažďovacím právu,“ píše advokát.
Dne 6. března se konala demonstrace proti vládním opatřením spojeným s pandemií koronaviru na náměstí v Písku. „V souvislosti s touto demonstrací policie ČR obklíčila okres Písek a nikoho z jiných okresů tam nepouštěla a přímo kolem náměstí v Písku byly policejní zátarasy a rovněž nebyli občané s trvalým pobytem mimo okres Písek vpuštění na náměstí. Totéž se opakovalo 7. března od 13:00, kdy byla demonstrace se stejným účelem na Václavském náměstí v Praze a následně od 14:00 byla podobná demonstrace na Staroměstském náměstí v Praze,“ sděluje v trestním oznámení Naxera.
Dále dodává, že 7. března policie prováděla rozsáhlé kontroly po celé republice, přičemž autobusy s lidmi, kteří chtěli jet do Prahy na demonstrace, byly zastaveny na hranicích okresu, a to jak v Moravskoslezském, tak v Jihomoravském, tak v Plzeňském kraji. „Přímo v Praze byly policejními kordony zablokovány ulice směřující na Václavské náměstí i na Staroměstské náměstí. Vpuštěni byli zpočátku jen lidé s trvalým bydlištěm v Praze, později ani ti ne. Navíc demonstrace byly rozpuštěny údajně rozhodnutím úředníků Magistrátu hlavního města Prahy, jak sdělovala policie demonstrantům do megafonu,“ konstatuje advokát.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
COVID-19
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Oldřich Szaban