Ministerstvo obrany se již několik let snaží o modernizaci armády, která často disponuje technikou či zbraněmi, které jsou staré desítky let. V příštích letech má v plánu nákupy za desítky miliard korun. Pořídit chce třeba nová pásová bojová vozidla pěchoty, děla odpovídající ráži používané v NATO, protiraketový systém SHORAD nebo další kolové obrněné transportéry Pandur. Zároveň potřebuje doplnit muniční či výstrojní sklady, které jsou po letech úspor stále poloprázdné. Umožnit mu to má každoročně se zvyšující rozpočet.
Resort má letitý problém se zadáváním zakázek. Jejich příprava a vysoutěžení často zaberou několik let. Po výběru vítěze a dodavatele se navíc musí úřad často vypořádat se stížnostmi či odvoláním neúspěšných účastníků soutěže. Příkladem může být tendr na dodání pistolí a pušek za 2,1 miliardy korun. Ministerstvo se před rokem rozhodlo zbraně pořídit bez výběrového řízení u České zbrojovky Uherský Brod, jejíž útočné pušky a pistole vojáci již nyní používají. Rámcovou dohodu ale napadla společnost MPI CZ u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Ten již spor rozhodl ve prospěch ministerstva, firma ale podala rozklad, o kterém dosud antimonopolní úřad nerozhodl. Armáda tak na výrobu až 34 000 zbraní čeká. Vedení ministerstva je podle náměstka pro akvizice Filipa Říhy přesvědčeno, že postupovalo správně.
Podle Metnara se již ministerstvu podařilo proces akvizic zrychlit. „Myslím si, že bychom ještě teď mohli postoupit dál,“ řekl ČTK. Za podstatné označil právní prostředí. Poznamenal, že před několika lety Česká republika začlenila evropské směrnice o civilním a vojenském trhu do jedné normy, a to zákona o zadávání veřejných zakázek. „Stále přemýšlíme o tom, že bychom to rozdělili a předložili bychom zákon o pořizování vojenského materiálu,“ řekl. Doufá, že by se tak podařilo „blokační procesy“ odstranit. Podobný zákon podle něj mají některé další evropské země. „Akvizice jsou pak samozřejmě daleko efektivnější a rychlejší,“ dodal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk