Od Vídně k Bruselu. Dědictví Mladočechů je historická lekce, kterou nesmíme zapomenout, zdůraznil Vondráček

02.01.2025 13:34 | Komentář

Na začátku roku 2025 si připomínáme významné výročí v dějinách české politiky. Dne 27. prosince 1874 byla založena Národní strana svobodomyslná, známá jako Mladočeši. Tato strana se během několika desetiletí stala klíčovou silou českého emancipačního hnutí a připravila půdu pro vznik samostatného československého státu. Předseda Svobodných Libor Vondráček v komentáři k tomuto výročí zdůraznil, že odkaz Mladočechů by měl být inspirací i pro dnešní dobu.

Od Vídně k Bruselu. Dědictví Mladočechů je historická lekce, kterou nesmíme zapomenout, zdůraznil Vondráček
Foto: Screen CNN Prima News
Popisek: Libor Vondráček ve vysílání

„Mladočeši nám ukázali, že svobodu je třeba aktivně hájit. Tehdy čelili centralistické politice Vídně, dnes čelíme podobným výzvám, ať už přicházejí z Bruselu, nebo jiných nadnárodních struktur. Jejich boj za národní suverenitu je příkladem, že odvaha a aktivní přístup jsou klíčem k úspěchu,“ říká Vondráček.

Odvážné ideály a politická odvaha

Národní strana svobodomyslná vznikla jako reakce na volby roku 1874, kdy čeští poslanci poprvé přerušili tzv. pasivní rezistenci a začali aktivně prosazovat zájmy českého národa ve vídeňském parlamentu. Její první předseda, Karel Sladkovský, byl zastáncem radikálnějšího přístupu v boji za česká práva. Strana se ostře vymezovala vůči opatrnické politice staročechů a požadovala větší autonomii českých zemí.

Inspirací pro Mladočechy byl Karel Havlíček Borovský, který svým důrazem na svobodu slova, odpor vůči absolutismu a podporu národní identity položil základy jejich politické filozofie. K této tradici se dnes hlásí i Svobodní, kteří vnímají Havlíčkův odkaz jako stále aktuální.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Násilí? Incident kolem STAČILO! dokonal ministr Rakušan

9:47 Násilí? Incident kolem STAČILO! dokonal ministr Rakušan

Na předsedu STAČILO! Daniela Sterzika (alias Vidláka) se zaměřil již několikrát trestaný influencer …