„Mladočeši nám ukázali, že svobodu je třeba aktivně hájit. Tehdy čelili centralistické politice Vídně, dnes čelíme podobným výzvám, ať už přicházejí z Bruselu, nebo jiných nadnárodních struktur. Jejich boj za národní suverenitu je příkladem, že odvaha a aktivní přístup jsou klíčem k úspěchu,“ říká Vondráček.
Odvážné ideály a politická odvaha
Národní strana svobodomyslná vznikla jako reakce na volby roku 1874, kdy čeští poslanci poprvé přerušili tzv. pasivní rezistenci a začali aktivně prosazovat zájmy českého národa ve vídeňském parlamentu. Její první předseda, Karel Sladkovský, byl zastáncem radikálnějšího přístupu v boji za česká práva. Strana se ostře vymezovala vůči opatrnické politice staročechů a požadovala větší autonomii českých zemí.
Inspirací pro Mladočechy byl Karel Havlíček Borovský, který svým důrazem na svobodu slova, odpor vůči absolutismu a podporu národní identity položil základy jejich politické filozofie. K této tradici se dnes hlásí i Svobodní, kteří vnímají Havlíčkův odkaz jako stále aktuální.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Výborný