Od Vídně k Bruselu. Dědictví Mladočechů je historická lekce, kterou nesmíme zapomenout, zdůraznil Vondráček

02.01.2025 13:34 | Komentář

Na začátku roku 2025 si připomínáme významné výročí v dějinách české politiky. Dne 27. prosince 1874 byla založena Národní strana svobodomyslná, známá jako Mladočeši. Tato strana se během několika desetiletí stala klíčovou silou českého emancipačního hnutí a připravila půdu pro vznik samostatného československého státu. Předseda Svobodných Libor Vondráček v komentáři k tomuto výročí zdůraznil, že odkaz Mladočechů by měl být inspirací i pro dnešní dobu.

Od Vídně k Bruselu. Dědictví Mladočechů je historická lekce, kterou nesmíme zapomenout, zdůraznil Vondráček
Foto: Screen CNN Prima News
Popisek: Libor Vondráček ve vysílání

„Mladočeši nám ukázali, že svobodu je třeba aktivně hájit. Tehdy čelili centralistické politice Vídně, dnes čelíme podobným výzvám, ať už přicházejí z Bruselu, nebo jiných nadnárodních struktur. Jejich boj za národní suverenitu je příkladem, že odvaha a aktivní přístup jsou klíčem k úspěchu,“ říká Vondráček.

Odvážné ideály a politická odvaha

Anketa

Bude pro Českou republiku rok 2025 lepší, než ten proběhlý?

5%
93%
hlasovalo: 16311 lidí
Národní strana svobodomyslná vznikla jako reakce na volby roku 1874, kdy čeští poslanci poprvé přerušili tzv. pasivní rezistenci a začali aktivně prosazovat zájmy českého národa ve vídeňském parlamentu. Její první předseda, Karel Sladkovský, byl zastáncem radikálnějšího přístupu v boji za česká práva. Strana se ostře vymezovala vůči opatrnické politice staročechů a požadovala větší autonomii českých zemí.

Inspirací pro Mladočechy byl Karel Havlíček Borovský, který svým důrazem na svobodu slova, odpor vůči absolutismu a podporu národní identity položil základy jejich politické filozofie. K této tradici se dnes hlásí i Svobodní, kteří vnímají Havlíčkův odkaz jako stále aktuální.

„Havlíček byl odvážný novinář a obhájce individuální svobody. Stejně jako Mladočeši se nebál kritizovat mocenské struktury, i když to pro něj znamenalo značné osobní oběti. Právě taková odvaha je dnes nezbytná,“ zdůrazňuje Vondráček.

Paralely se současností

Podle předsedy Svobodných je situace v mnoha ohledech podobná té, které čelili Mladočeši. „Tehdy se museli postavit centralismu vídeňské vlády, dnes čelíme centralismu Bruselu. Regulace, jako je Green Deal, omezují ekonomickou i politickou suverenitu států. Pokud se nepostavíme na odpor, hrozí, že přijdeme o svobodu a suverenitu, kterou naši předci tak těžce vybojovali,“ varuje Vondráček.

Mladočeši byli známí nejen svou odvahou, ale i aktivním přístupem k prosazování svých cílů. Ať už šlo o boj proti centralismu, nebo o podporu českého průmyslu a kultury, vždy stáli na straně aktivního odporu vůči útlaku. Tento přístup považuje Vondráček za zásadní i dnes.

„Vyměníme-li Vídeň za Brusel a císaře za současné politicko-ekonomické elity, vidíme, že mnohé problémy přetrvávají. Je proto naší povinností pokračovat v odkazu Mladočechů a chránit naši svobodu,“ říká předseda Svobodných.

Lekce z historie: Svoboda není samozřejmost

Jedním z nejdůležitějších odkazů Mladočechů je podle Vondráčka uvědomění, že svoboda a suverenita nejsou samozřejmé. „Kdyby se naši předci nepostavili útlaku a centralismu, možná bychom dnes neměli samostatný stát. A pokud my dnes nebudeme dostatečně odvážní, může se historie obrátit proti nám,“ varuje.

Vondráček zdůrazňuje, že inspirace Mladočechy by neměla zůstat jen historickou připomínkou, ale měla by být výzvou k aktivitě. „Dbejme na odkaz těch, kteří bojovali za naši svobodu. Pokud budeme nečinní, zradíme jejich úsilí a ohrozíme budoucnost našich dětí.“

Na závěr Vondráček vyzývá občany, aby si připomněli nejen historické milníky, ale také aktuální výzvy. „Mladočeši byli hybnou silou českého národního hnutí. Pokud chceme, aby jejich odkaz žil dál, musíme být aktivními obránci svobody a suverenity. Nejen kvůli minulosti, ale především kvůli budoucnosti.“

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přestřelka z europarlamentu má dohru: Pošle Nerudová syna na Donbas?

19:51 Přestřelka z europarlamentu má dohru: Pošle Nerudová syna na Donbas?

Před Vánoci zněla europarlamentem poměrně šťavnatá čeština. Po Novém roce přestřelka znovu ožila na …