Podle provozovatele psího útulku v Polné Jiřího Dvořáka tak může nyní nastat situace, že strážníci, kteří jsou stejně jako veterináři vybaveni čtečkami čipů, sice čip přečtou, ale pokud není zaregistrovaný, jako by ho pes neměl. Strážníci upozorňují na to, že dohledávání majitelů ztracených psů ve více databázích trvá delší dobu.
Veterináři již dříve uvedli, že neplánují přepadové kontroly psů na ulicích, pokud však budou kontrolovat některý chov, bude se to týkat i očipování. Lidé se také mohou připravit na kontroly na výstavách nebo v útulcích.
Zatím existuje několik dílčích databází, lidé ale nemají povinnost nechat zvíře s čipem zaregistrovat. Podle slánského veterináře Jaroslava Fidlera měli zákonodárci nejdříve vytvořit centrální registr a až poté zavést povinné čipování. Mikročipy mají nejen zajistit identifikaci zvířete a snadnější dohledání majitele, cílem novely je také zamezit fungování tzv. množíren psů, tedy míst, kde se zvířata chovají pro zisk z prodeje štěňat. Na nečipovaného psa se bude ode dneška pohlížet, jako by neměl platné očkování proti vzteklině, za což hrozí pokuta.
Podle ministerstva zemědělství je vznik centrálního registru odložen až na rok 2022 proto, aby se stihl řádně připravit a technicky a finančně zajistit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab