Pátého ledna vstoupí v platnost nové podmínky Googlu pro YouTube. A mezi nimi jsou i podmínky obsahu, který se týká covidu-19. Společnost uvádí: „YouTube nepovoluje obsah šířící zdravotní dezinformace o covidu-19, které jsou v rozporu s informacemi místních zdravotnických úřadů nebo Světové zdravotnické organizace (WHO).“ A sama přiznává, že vzhledem k tomu, že se pokyny často mění, tak může docházet k prodlevě mezi tím, kdy je pokyn od zdravotnické autority vydán a kdy je reflektován v zásadách společnosti. Jinými slovy, pokud by Světová zdravotnická organizace radikálně obrátila, mohli by teoreticky lidé být zablokováni či jinak penalizováni za to, že sdílejí oficiální, ale ještě nenaprogramovaná stanoviska.
Seznam, co všechno se o covidu nesmí říkat a psát, je dlouhý a také rozmanitý. Nesmí se například propagovat domácí péče a modlitby na úkor té lékařské, dále tvrdit, že existuje spolehlivý lék na covid-19, doporučovat na léčbu onemocnění Ivermektin nebo Hydroxychlorochin a tvrdit, že covid-19 úspěšně léčí a že jsou bezpečné. Zakázán je také „jakýkoli jiný obsah, který odrazuje od porady s lékařem nebo vyhledání lékařské pomoci“.
Zmíněna je také prevence. Obecně je zakázán obsah propagující způsoby prevence, které jsou v rozporu s doporučeními orgánů ochrany veřejného zdraví příslušné země nebo WHO. Ale konkrétně jsou v seznamu tvrzení o existenci zaručené metody prevence onemocnění covid-19 a tvrzení, že kterýkoli lék nebo vakcína je zaručenou metodou prevence onemocnění COVID-19. Zde by se zřejmě dalo polemizovat, zda některá tvrzení z jara tohoto roku do této kategorie nespadají.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: kas