Od příštího roku by se plat starostů mohl navýšit o sedm procent

01.09.2018 18:31 | Zprávy

Členové zastupitelstev obcí či krajů by si od začátku příštího roku měli na platech polepšit o sedm procent. Vyplývá to z návrhu vládního nařízení, kterým se bude v úterý zabývat vláda. Starostové a primátoři budou podle velikosti obcí, měst a městských částí, které vedou, vydělávat od 39.054 korun do 111.304 korun. Hejtmani si polepší na částku mezi 117.162 a 128.878 korunami, které budou náležet šéfovi hlavního města vzešlému z letošních říjnových komunálních voleb.

Od příštího roku by se plat starostů mohl navýšit o sedm procent
Foto: Archiv
Popisek: peníze, ilustrační foto

Ministerstvo vnitra má od vlády uloženo, aby kabinetu poslalo návrh na zvýšení odměn členů zastupitelstev územních samospráv pokaždé, když se průměrná hrubá měsíční nominální mzda v předchozích letech zvýší nejméně o 2,5 procenta. Podle Českého statistického úřadu byla v roce 2016 průměrná hrubá měsíční mzda 27.575 Kč, o rok později to bylo 29.504 Kč. Sedmiprocentní růst mají podle návrhu kopírovat platy v regionech.

Navrhovaná úprava nemá přímé dopady na státní rozpočet, uvedlo vnitro. „Odměny členů zastupitelstev jsou vypláceny z rozpočtů jednotlivých územních samosprávných celků. Finanční dopady novelizace nařízení se proto budou týkat výlučně rozpočtů jednotlivých obcí a krajů,“ uvádí materiál. Podle hrubého odhadu by obce mohlo opatření stát příští rok 401 milionů korun a kraje a Prahu 42 milionů.

Nařízení by mělo od začátku roku 2019 novelizovat podobu, kterou schválila loni v září vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Vnitro před rokem odměňování v regionech výrazně upravilo kvůli novele zákona o obcích. Předpis sjednotil výpočet měsíčních odměn členů zastupitelstev nebo výpočet odchodného. Odstranil také nerovnoměrnost v odměňování, kdy měli starostové stejné peníze a k nim bonusy podle toho, jak velkou obec vedou. Vznikaly tak až desetitisícové rozdíly. Platy rostly zhruba o 8,5 procenta.

Vnitro do připomínkového řízení poslalo dvě varianty zvýšení platů. Podle první by rostly o pět procent, podle druhé o sedm. Českomoravská konfederace odborových svazů, Svaz měst a obcí i všechny kraje, které se vyjádřily, podpořily sedmiprocentní zvýšení. Karlovarský kraj nechal rozhodnutí na obcích, které preferovaly vyšší variantu.

Ministerstvo financí se v připomínkovém řízení přiklonilo k pěti procentům, protože to by mělo menší dopady na výdaje obcí a krajů. „Stěžejní by však mělo být stanovisko zástupců územních samospráv,“ uvedl resort. Sdružení místních samospráv označilo obě možnosti za nedostatečné s tím, že navýšení odměn by mělo být nejméně desetiprocentní. „Jedním z hlavních cílů v oblasti odměňování členů zastupitelstev by mělo být přibližování předmětných odměn k obvyklé výši mezd na manažerských pozicích v soukromém sektoru,“ uvedlo sdružení. Vnitro však reagovalo, že k vyššímu růstu není relevantní důvod.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Kdysi jste se věnovala tématu eutanazie.

Věnujete se tomu ještě? Podnikáte aktuálně nějaké kroky k jejímu uzákonění? A myslíte, že je ve sněmovně vůle to vůbec řešit? Přijde mi, že nikoliv, což je podle mě chyba, podle mě by se měla na toto téma otevřít minimálně diskuze. Děkuji. Bea

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zkazili dětem Vánoce. Alza přesla na ekologické „balení“. Rohlík ne

15:14 Zkazili dětem Vánoce. Alza přesla na ekologické „balení“. Rohlík ne

Velkoobchod se spotřebním zbožím Alza přešel na novou ekologickou metodu balení zásilek. Přestal je …