"Příčinami nárůstu počtu sociálně vyloučených lokalit je především globální ekonomická krize, zvýšení nezaměstnanosti a kupčení s chudobou, kdy například stát v dobré víře umožnil provoz ubytoven pro sociálně slabé občany, ale státní doplatek na bydlení je často zneužíván," uvedl Jiránek.
Sociálně vyloučené lokality se nacházejí ve třech stovkách obcí a měst. Mezi městy s počtem obyvatel nad 20.000 je podle údajů České televize nejvíce takových míst v severních Čechách a na severu Moravy. Například v Litvínově žije na okraji společnosti 20 procent z celkového počtu obyvatel. V Jirkově je to 14 procent, v Mostě a Ústí nad Labem po osmi procentech. Karviná a Chomutov mají sedm procent chudinských čtvrtí, Bohumín šest a Havířov se Sokolovem čtyři procenta.
Kvůli migraci se prý počty zvyšovat nebudou
Jiránek předpokládá, že zejména po přijetí připravovaného zákona o sociálním bydlení se situace zlepší. "Jeho cílem je mít sociální byty pro sociálně vyčleněné občany rozprostřené rovnoměrně po městech, aby nevznikala další ghetta," podotkl Jiránek. Zákon by měl nabýt platnosti do ledna 2017.
Navýšení počtu sociálně vyloučených lokalit Jiránek nepředpokládá ani v souvislosti s migrační krizí. "Nevidím v tom problém. Jedná se o malé počty a v předchozích migračních vlnách se v České republice podařilo příchozí integrovat nebo vrátit do země původu," řekl.
Agentura nyní spolupracuje s 36 městy a obcemi z celé republiky. Je jedním z odborů Sekce pro lidská práva při Úřadu vlády ČR.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jzd, čtk