Pilný hned na úvod pořadu prohlásil, že by rád posiloval investiční výdaje. „Kdybych já byl dál ministrem financí, posiloval bych investice, protože ty evropské dotace jednou dojdou. Já bych si na investice klidně i půjčoval,“ prohlásil Pilný. Bojoval by za rychlejší výstavbu dálnic a podle svých vlastních slov by se neváhal pustit do boje i s ekoteroristy. „Je potřeba rozlišit mezi ekology, kteří zodpovědně hájí přírodu, a ekoteroristy,“ doplnil k tématu Pilný. Právě díky ekoteroristům se nám prý nedaří stavět dálnice.
„My musíme mít někoho, kdo má nějakou vizi, to by měl být premiér, ale my jsme teď poslední dvě vlády měli slabé premiéry. To se týkalo této vlády i té vlády předchozí,“ nebral si ministr financí servítky vůči Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). Potřebovali bychom nějakou parlamentní komisi, která by se zabývala budoucností země a mohla navrhnout třeba nějaké zákony. Nějaké pomocné poradní orgány, jako byla národní ekonomická rada vlády (NERV), tak to podle Pilného moc nepomůže, protože taková komise vytvoří jen stoh papírů.
Dolejš konstatoval, že současná vláda schvalovala spíš udržovací rozpočty. „Bylo to dáno tím politickým kočkopsem,“ rýpl si do koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL komunista. „Z mého pohledu mi vadí, že koalice vyhlásila daňové moratorium a nenašla odvahu nějak změnit daňový systém,“ udeřil na koalici komunista. Kromě toho se koalice nedokázala dohodnout na tom, co dál s důchodovým systémem. Proto má Dolejš za to, že ministerstvo financí dělalo jen údržbářskou politiku.
Proti tomu se však Pilný okamžitě ohradil. „Já bych se ohradil proti tomu, že ministerstvo financí dělalo údržbářskou politiku. My vybíráme desítky miliard korun navíc, a to není údržbářská politika.“ Více peněz se podle Pilného podařilo vybrat třeba díky EET. Dolejš však okamžitě přínos EET zpochybnil. Komunista je přesvědčen, že až čas ukáže, co udělá elektronická evidence tržeb s českou ekonomikou. Už i současná koalice podle Dolejše uznává, že současný model EET není bez problémů. Pilný si však trval na tom, že zavedení EET bylo dobrým krokem. Skutečný problém v ekonomice podle Pilného představují platby v hotovosti, protože ty se dají těžko monitorovat. „Podívejte se třeba do Švédska, kde se hotovostní platby dostaly pod deset procent celkového objemu plateb,“ poznamenal Pilný.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp