Odbory kritizují vládu. Nikdo prý neletěl na oslavy sta let mezinárodního hnutí práce

18.06.2019 21:55 | Zprávy

Odboráři kritizují českou vládu, že na červnové oslavy stého výročí založení Mezinárodní organizace práce (ILO) do Ženevy nevyslala svého zástupce. Státníci z jiných zemí na místo dorazili. ČTK to dnes sdělil předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

Odbory kritizují vládu. Nikdo prý neletěl na oslavy sta let mezinárodního hnutí práce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČMKOS Josef Středula

Českou neúčast označil za „ostudu české zahraniční politiky“. Ministerstvo zahraničí uvedlo, že ke stému výročí uspořádalo v Praze v polovině dubna konferenci o budoucnosti práce. Šéf české diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD) se také před nedávnem v Ženevě s vedením ILO sešel.

Konference ke stému výročí se koná v Ženevě. Oslavy začaly 10. června a potrvají do 21. června. Akci navštívili německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident Emmanuel Macron či ruský premiér Dmitrij Medveděv. Dorazit by měl belgický král Philippe.

Středula uvedl, že o mezinárodním významu akce členy české vlády informoval, podle něj je česká neúčast chyba celého kabinetu. „Pokládám za ostudu zahraniční politiky naší vlády, že takto důležitá akce byla zcela ignorována. Je to mimo jiné důkaz, že práva zaměstnanců stále nepatří mezi priority našich politiků,“ uvedl odborový předák. Podle něj je česká neúčast „o to smutnější“, protože mezi devět zakládajících zemí kromě Británie, Francie či USA patřilo před stoletím i tehdejší Československo.

Mezinárodní organizace práce vznikla v roce 1919 po první světové válce. Jednou z jejích zásad bylo mimo jiné to, že trvalého míru lze dosáhnout jen při prosazení sociální spravedlnosti, tedy i spravedlivých pracovních podmínek. Tématy se tak staly délka pracovní doby, práce v noci, stanovení nejnižší věkové hranice pro práci či ochrana matek. V roce 1946 se ILO stala součástí OSN. Nyní se organizace zaměřuje třeba na změny práce s nástupem digitalizace či na celoživotní učení.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Ivan Adamec byl položen dotaz

Souhlasíte s tím, že dopravní infrastruktura je páteří ekonomiky?

A co mě zajímá ze všeho nejvíc je, proč se u nás stavby nových úseků dálnic, ale i třeba opravy silnic tak vlečou? Je jedno, kdo je u vlády, ten problém trvá už roky. I třeba sousední Polsko je na tom líp a myslím, že jsou na tom líp min všechny státy EU nebo minimálně na tom není žádný hůř.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Budete péct? Pozor, nejde jen o ceny: Cukr z Ukrajiny a Bulharska. Ale něco tu nehraje

6:20 Budete péct? Pozor, nejde jen o ceny: Cukr z Ukrajiny a Bulharska. Ale něco tu nehraje

Pečení vánočního cukroví se oproti loňsku prodraží, jelikož zejména v posledních měsících stále více…