Odchod Británie z EU probudí novou vlnu nacionalismu, varuje politoložka

12.06.2016 18:42 | Zprávy

Případný odchod Velké Británie z EU by potěšil Rusko, protože by oslabil postavení evropské osmadvacítky. Takzvaný Brexit by rozkolísaným evropským společenstvím mohl otřást, podnítit odchody dalších států, a být tak začátkem konce evropského bloku. Shodli se na tom politoložka Lenka Rovná a bývalý diplomat Petr Kolář, které ČTK v souvislosti s blížícím se hlasováním v Británii oslovila. Britové o setrvání nebo vystoupení z EU rozhodnou 23. června.

Odchod Británie z EU probudí novou vlnu nacionalismu, varuje politoložka
Foto: Archiv
Popisek: Libra

„Je jisté, že vítězem Brexitu by bylo putinovské Rusko. Oslabená EU zmítaná vnitřními rozpory a nejistotou – co víc si mohou v Kremlu přát,“ uvedl Kolář, který v minulosti působil jako český velvyslanec v USA a Rusku. Podle Rovné by navíc oslabila i samotná Británie. „Žádná velká země v Evropě nemůže bez EU hrát důležitou roli. Právě její role v EU, a tím i působení EU jako celku, jí dává sílu,“ napsala ČTK politoložka, která je prorektorkou pro evropskou problematiku na katedře západoevropských studií Fakulty sociálních věd UK.

Oba oslovení experti jsou skeptičtí i k tomu, do jaké míry bude výsledek britského referenda nezvratný. „Nezvratná je akorát smrt. Slepovaný hrnec už ale nikdy nebude takový jako před rozbitím,“ konstatoval Kolář. Podle Rovné by těsné odmítnutí členství v Unii ještě nemuselo znamenat vystoupení, ale například snahu o vyjednání dalších britských výjimek. „Patrně však by znamenalo zemětřesení v Konzervativní straně a výměnu jejího předsedy, a tím i předsedy vlády,“ uvedla Rovná.

Bylo by to jako s Norskem?

Podle politoložky by proces vystoupení z evropského bloku pravděpodobně nastartoval „vlnu nového nacionalismu v Evropě s možnými katastrofickými následky, které Evropa tak dobře z dějin zná“. Kolář se domnívá, že Brexit, který bývalý diplomat označuje jako krok do neznáma, rovněž může vyvolat vlnu obdobných referend v jiných zemích.

Mnoho otazníků je podle Koláře také nad tím, jak by byly budoucí vztahy mezi Unií a Spojeným královstvím nastaveny. „Bylo by to jako s Norskem? Nebo se Švýcarskem? Nebo nějak úplně jinak?“ ptá se Kolář. Z tohoto nastavení by pak podle Rovné vyplynuly důsledky pro české a unijní občany v Británii. „Není ještě jasné, zda by zde nebyly nějaké kvóty či omezení jejich vstupu a působení,“ doplnila Rovná.

I když má bývalý diplomat Kolář k dnešnímu fungování Unie výhrady, byl by pro, aby Británie v evropské osmadvacítce zůstala. Také podle Rovné je lepší vylepšit něco, co už funguje, i když má Unie mnoho chyb.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poprask s registrací. Ministr nevěděl, teď hasí průšvih. V ODS řev, že je nikdo nebude volit

11:35 Poprask s registrací. Ministr nevěděl, teď hasí průšvih. V ODS řev, že je nikdo nebude volit

Evropská směrnice o audiovizuálních mediálních službách vzbuzuje značné rozpaky, zejména kvůli její …