Čeští záchranáři, kteří vyrazili na pomoc do Bejrútu, se prozatím raději stáhli na základnu. Informují o tom na sociálních sítích. V ulicích města totiž houstne napětí. Lidé mají obavy, stávající vláda nedokáže výbuch vyšetřit a nedokáže se postarat o obnovu města.
Po internetu koluje petice, která žádá, aby nad Libanonem převzala na 10 let kontrolu Francie, aby vyvedla zemi z krize. Francouzi zemi ovládali jako svou kolonii po první světové válce, kdy si vítězné mocnosti dělily sféry vlivu na Blízkém východě.
Libanonci dokonce otevřeně žádali francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, aby jim pomohl svrhnout jejich vládu. Macron však představu, že by Francie převzala kontrolu nad Libanonem, byť jen dočasně, odmítl.
Proti rozhněvaným demonstrantům stojí policisté, kteří využívají slzný plyn. Tisíce lidí na strážce zákona na oplátku házejí kameny. Přinesli si transparenty s nápisy „Odejděte! Všichni jste vrazi!“ namířené proti vládě.
„Opravdu je tady armáda?“ Jste tady, abyste nás zastřelili? Připojte se k nám a můžeme spolu bojovat s vládou,“ křičela také jedna z žen.
„Odejděte, nebo vás pověsíme!“ hrozili další protestující.
A pokud správu nad Libanonem odmítá převzít Francie, Libanonci hledají záchranné lano u OSN.
Libanonská kataebská strana, křesťanská vlivová skupina, vyzývá všechny zákonodárce k rezignaci na mandáty, aby lidé mohli znovu svobodně rozhodnout, kdo je vyvede z krize. Kataebskou stranu podporuje radikální Hizballáh.
Úterní výbuch tisíců tun ledku zabil více než 150 lidí a dalších 6 tisíc zranil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp