Michl je přesvědčen, že úrokové sazby už jsou dostatečně vysoké. „Úrokové sazby se již nacházejí na úrovni, která tlumí domácí poptávkové tlaky. Brzdí růst bankovních úvěrů pro domácnosti i firmy, brzdí tedy růst množství peněz v ekonomice,“ uvedl s tím, že proto je potřeba stabilita: „Valí se na nás samé negativní zprávy, což vyvolává strach. Centrální banka musí být teď pevnou kotvou stabilizující podmínky v ekonomice.“
Celý rozhovor najdete ZDE.
Úrokové sazby mají podle jeho slov na inflaci kvůli její povaze jen malý vliv: „Inflace je to ale hlavně nákladová. Úrokové sazby na tento typ letošní inflace mají malý vliv. Pokud by se příští rok zastavil růst cen energií, je dobrá zpráva, že podle prognózy ČNB by inflace měla klesnout do roka a půl k úrovním poblíž dvou procent,“ věří Michl.
Nasvědčuje tomu prý fakt, že brzdí růst množství peněz v ekonomice, což je známka tlumení inflace. „Nepříjemný, leč nevyhnutelný pokles reálné kupní síly lidí bude příští rok tlumit spotřebitelskou poptávku, tím pádem i inflaci,“ dodal Michl, který odhaduje, že do konce roku dosáhne inflace hodnot kolem dvaceti procent.
Další razantní zvyšování sazeb dává podle Michla smysl až v případě hrozící silné poptávkové inflace. „Letos ale inflace zrychlila hlavně kvůli nákladům, je dovezená – nedokážeme přes zvyšování sazeb snížit cenu elektřiny, plynu nebo benzínu. Při současném typu inflace je potřeba dělat něco jiného…,“ zopakoval.
V případě, že by ceny energií nepřestaly dál narůstat, je pak podle guvernéra České národní banky zastaví až velká recese, to ale nyní centrální bankéři neočekávají.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.