Podle mého názoru je nezákonné obchodování výsledkem tlaku peněz a lidské povahy. Zločinci, hlavně velké zločinecké a teroristické organizace, chtějí vydělat peníze a spotřebitelné chtějí ušetřit. Dokud budou na světě zločinci, budou využívat skutečnosti, že prodej nezákonného zboží zranitelným členům společnosti a mladým lidem, kteří nemají k takovému zboží zákonný přístup, znamená nízké riziko a vysoké zisky.
Čtěte také: Drahé cigarety a alkohol nahrávají zločincům a únikům, varují odborníci
Samozřejmě existují i další faktory, které k této situaci přispívají. Jedná se o nevyváženou daňovou politiku, vysoké rozdíly v dostupnosti mezi sousedními zeměmi, například tam, kde jsou v rámci celní unie vysoké rozdíly v HDP na hlavu a maloobchodní ceně takového legálního zboží, propustnost celních hranic a celní unie je pouze tak silná, jak silná je její nejslabší hraniční kontrola, špatně financované celní a policejní orgány s nedostatečným personálním obsazením, aktivitami vymáhání práva se špatnou meziresortní koordinací a přístupem umožňujícím pouze reagovat na již vzniklé situace, nízké tresty, nedostatek politické vůle přistoupit k účinným opatřením, například změnou zákonů, harmonizací sazeb spotřebních daní v EU, zavedením licenčních požadavků pro přepravce zboží zatíženého spotřební daní v rámci EU apod. Pokračovat bych mohla dlouho...
Jaké jsou hlavní negativní aspekty nezákonného obchodování?
Hlavním negativním aspektem jsou ohromné ztráty příjmů, například v Jižní Africe se jedná o více než 20 procent daní z cigaret, v EU pak více než 10 procent. V době hospodářského zpomalení je zvláště důležité, aby vlády dosahovaly z daní, které zákon předepisuje, maximálních možných výnosů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík