Podle Lipavského nyní zcela jistě čeká Velkou Británii série klíčových hlasování v parlamentu. „Je otázkou, jestli případné odložení Brexitu o dva měsíce ale dává smysl. Za tento čas se nic moc reálně nevyjedná,“ uvedl s tím, že to jsme mohli dobře vidět za poslední čtvrtrok, kdy od konce minulého roku se intenzivně jedná a stále není žádný výsledek.
„Je to dvouletá politická krize ve Velké Británii. A pokud by se Brexit odkládal, tak by mělo smysl jej posunout alespoň o jeden rok, aby se opravdu dalo něco vyjednat. A pokud neodkládat, pak nastane tvrdý Brexit, pak už je to jen o kontrole těch následků. Viz ten zákon, který jsme v Poslanecké sněmovně už přijali,“ uvedl poslanec.
A co tedy podle názoru Lipavského 29. března nastane? „Ani poslanec zahraničního výboru nemá křišťálovou kouli, do které by nazíral,“ smál se Lipavský nátlaku z otázek moderátora Takáče, který je přesvědčen, že Lipavský by ze své funkce mohl mít dobré odhady. „Nevěřím tomu, že 30. března uděláte: Jéé. A budete se divit tomu, co se stalo,“ pousmál se nevěřícně Takáč. „Neuděláme jé. Bude už po těch konkrétních hlasováních v britském parlamentu a budeme vědět, zda parlament přijme tu dohodu tak, jak je nyní podepsaná,“ doplnil Lipavský.
Připomněl ale, že druhá věc je i ta, že Evropská unie má vyjednávací tým a vůle musí být skutečně na obou stranách. „Otázkou tedy je, s čím Britové nakonec přijdou,“ doplnil poslanec s tím, že se také začíná hovořit o druhém referendu a labouristé oznámili, že by tuto variantu podpořili. „Otázkou je, nakolik je taková varianta schůdná. I příprava referenda je opět proces na několik měsíců,“ řekl a dodal, že předcházet by mu měla společenská debata.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab