Ohrožení strategického zdroje pitné vody pro 140 tisíc lidí? „Peněz se člověk nenapije.“ V Senátu se propírala petice proti těžbě na jihu Moravy

28.03.2018 20:48 | Zprávy

REPORTÁŽ Petice proti těžbě štěrkopísku poblíž strategického zdroje pitné vody na jižní Moravě dospěla do Senátu. Na veřejném slyšení ji ve středu 28. března projednali senátoři z petičního výboru. Kauza možné těžby štěrkopísku poblíž zdroje, který by na Hodonínsku měl pitnou vodou zásobovat až 140 tisíc lidí, se táhne řadu let a provází ji rozdílné znalecké posudky. Signatáři petice tvrdí, že riziko možného ohrožení pátého největšího zdroje pitné vody v Česku existuje. Riziko spatřují zejména v případě, pokud by místo zasáhly povodně. Zástupci těžařské firmy to odmítají s tím, že těžba podobného typu je „běžnou, normální“ věcí.

Ohrožení strategického zdroje pitné vody pro 140 tisíc lidí? „Peněz se člověk nenapije.“ V Senátu se propírala petice proti těžbě na jihu Moravy
Foto: Jonáš Kříž
Popisek: Auditorium

Jižní Morava je jedním z nejsušších regionů v České republice. Úroveň spodní vody v oblasti soustavně klesá, region dnes již pravidelně trápí vlny veder a sucha. Odborníci v té souvislosti mluví o vlivu klimatických změn a posouvání jednotlivých pásem.

O ochraně zdrojů vody a dalších možnostech jejího zadržování v krajině se v Česku vede polemika již delší dobu. Řeky v Česku pramení a z Česka odtékají, přítoky jiných toků jsou minimální. Zadržování vody v krajině je narušeno i komplikovaným systémem přehradních kaskád.

Když se na jižní Moravě opětovně začalo mluvit o možnosti těžby štěrkopísku v „nebezpečné“ blízkosti poblíž jednoho ze strategických zdrojů vody, objevili se odpůrci a kritici. A mimo jiné vznikla i petice, jejíž veřejné projednání se 28. března dostalo až na půdu horní komory českého Parlamentu. Na stůl ji dostal zvláštní senátní výbor pro vzdělávání, kulturu, lidská práva a petice. Na podporu petice, která vyzývá senátory k přehodnocení dosud udělených povolení a ke zvážení odporu občanů, dorazily na čtyři desítky starostů z Hodonínska. Právě Hodonínsko by z hlediska zajištění pitné vody v případě, že se zdrojem by se stalo něco nečekaného, riskantního, situaci podle všeho odneslo nejvíce.

Strategický zdroj pitné vody pro přibližně 140 tisíc lidí se nachází mezi obcemi Bzenec, Veselím nad Moravou, Moravským Pískem a Uherským Ostrohem. Právě zde by štěrkopísek ráda těžila společnost Františka Jampílka České štěrkopísky spol. s r.o. – jenže jen zhruba 500 metrů od jednoho z největších zdrojů podzemní pitné vody v Česku. To je podle petice, kterou již podepsalo jedenáct a půl tisíce obyvatel jižní Moravy, mírně řečeno problematické.

Půl kilometru od zdroje vody...

V současnosti se přitom vede řízení ohledně stanovení dobývacího prostoru. Správní řízení přitom bylo pozastaveno. Povolení k samotné těžbě může být uděleno až po stanovení dobývacího prostoru ze strany báňské správy.

Plán na těžbu štěrkopísku v dané lokalitě má dlouhou historii, záměr měl vzniknout již v roce 2006. Povolení EIA, vyhodnocení vlivů na životní prostředí, ale záměr získal až o deset let později. Celá kauza se táhne již dlouho a provází ji rozdílné znalecké posudky, což ke srozumitelnosti celého případu v očích veřejnosti nijak nepřispívá.  

Podle starostky Moravského Písku a zástupkyně petičního výboru Hany Habartové adekvátní náhrada za potenciálně ohrožený zdroj vody pro Hodonínsko neexistuje. Habartovou na veřejném slyšení následně podpořila senátorka za Hodonínsko Anna Hubáčková. Zmínila také, že podle vědců je region, o kterém je řeč, hodnocen jako nejsušší region České republiky. „My to tam cítíme, že Morava vodu ztrácí,“ uvedla Hubáčková a zmínila vliv klimatických změn. Obavy vědců ze sucha a z možných povodní podle Hubáčkové v Česku existují již od konce 90. let. Vodní zdroj, o kterém petice mluví, je podle ní navázán na štěrkopísky a v té souvislosti je i „těžba štěrkopísku rizikem“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jonáš Kříž

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump jmenoval dalšího klíčového muže. Zastánci Ukrajiny se mračí

10:17 Trump jmenoval dalšího klíčového muže. Zastánci Ukrajiny se mračí

Je známo další jméno, které bude definovat americkou zahraniční i obrannou politiku. Donald Trump oz…