Okamura na obrazovce? Problém. Proběhl útok na nového šéfa ČT. Petr Žantovský vstal ze židle, když to viděl

24.06.2023 5:00 | Komentář

TÝDEN V MÉDIÍCH Nový ředitel České televize Jan Souček se zamyslel nad svým publikem, jeho skladbou, rozmanitostí, zájmy a příčinami toho, proč ČT vidí kriticky, což se stalo solí v očích jednomu z komentátorů. Kromě toho se Petr Žantovský v pravidelném přehledu mediálních zajímavostí věnuje tomu, jak unijní i čeští potentáti plnými hrstmi rozhazují na vlastní propagaci. V souvislosti s novelou o střetu zájmů, která zakazuje politikům vlastnit televize, rádia a tiskoviny, dává k dobrému šéfa Pirátů Ivana Bartoše, odkaz Klementa Gottwalda a skladbu Boba Dylana.

Okamura na obrazovce? Problém. Proběhl útok na nového šéfa ČT. Petr Žantovský vstal ze židle, když to viděl
Foto: Hans Štembera
Popisek: doc. Mgr. Petr Žantovský, Ph.D., mediální analytik

Před týdnem jsme na tomto místě vystavili kritice rozhovor Světlany Witowské v pořadu Spotlight na serveru Aktuálně.cz, v němž zpovídala nového generálního ředitele České televize Jana Součka. „Vytýkali jsme Witovské nešvary, kvůli nimž mnozí kritizují její ‚rodnou‘ ČT – skákání do řeči, kladení sugestivních otázek, podsouvání odpovědí, kádrování, nepokrytě nepřátelský postoj k respondentovi a tak dále. Jaké bylo moje překvapení, když jsem si jen pár desítek hodin poté přečetl na stejném serveru komentář, v němž se Martin Fendrych, někdejší protagonista polistopadových politických poměrů – za Rumla byl náměstkem ministra vnitra – bezostyšně otíral nikoli o zcela neprofesionálně konající Witovskou, nýbrž právě o Jana Součka,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

„Pokud bych Součkovi něco vytkl já, pak malou razanci, s níž se vůči nejapným útokům moderátorky vymezil. Ale chápal jsem to jako pokus nepostavit si tuhé jádro českotelevizních odbojníků proti sobě hned na začátku. Fendrych ale našel něco docela jiného. Naznačuje to už titulek: ‚Souček chce ČT přiblížit dezinformátorům. Učiní-li tak, vypudí diváky odmítající lež‘. Ten sám obsahuje několik nesmyslů a demagogií. Předně Souček nikde netvrdil, že ‚chce přiblížit ČT dezinformátorům‘. Jen se zamyslel nad tím, proč tolik lidí veřejnoprávní televizi nedůvěřuje. A také kde se rodí fenomén ‚dezinforrmace‘, jestli za to nemohou mimo jiné i média typu České televize,“ podotýká mediální analytik.

Propagandistický orgán, dnes zejména prezidenta a vlády

A druhá část titulku jako by říkala, že na Českou televizi se dnes dívají pouze „lidé odmítající lež“. „Z toho plyne, že ČT poskytuje pravdu a nic než pravdu, je jejím měřítkem a etalonem. Ale to právě pravda není. Česká televize je mnohdy jen propagandistickým orgánem té které politické síly, dnes zejména prezidenta a vlády. Slovo objektivita a nestrannost zde bylo už dávno vyhozeno do starého železa. Na celé té dnešní debatě o ‚pravdě‘ a ‚lži‘ je vlastně nejbizarnější, že nikdo pořádně neví, co to pravda je a jak ji poznat. Nevědět to ostatně už Sokrates se svým ‚vím, že nic nevím‘. Pravda je cíl, nikoli daná teze diktovaná aktuálním profánním zájmem,“ vysvětluje Petr Žantovský.

Podíval se na to, co vlastně Fendrych novému šéfovi ČT vyčítá. „Třeba větu vyřčenou v pořadu Newsroom, kde Souček řekl: ‚Měli bychom posílit ještě více publicistiku a dokumentaristiku. A poctivě mapovat kořeny toho, proč se tito lidé cítí z té společnosti nějakým způsobem vyčleněni. Proč nevěří orgánům veřejné správy, proč nevěří médiím, proč mají tak silnou tendenci věřit konspiračním teoriím.‘ Dodal, že nemusí jít o lidi, kteří podlehli dezinformacím, média tyto lidi možná prostě neoslovují tématy, kterými žijí. A něco podobného řekl i ve Spotlightu. Rád by prý ‚rozkrýval kořeny těch fenoménů a šel až do příběhů těch jednotlivců a mapování životních problémů a situací, ve kterých ti lidé dennodenně žijí‘,“ poukazuje mediální odborník.

Konečně se první muž ČT zamyslel nad svým publikem

Dále Jan Souček řekl, že by ti lidé sami měli říct, co jsou ty momenty, které ta televize veřejné služby pomíjí. „To jsou přece zlatá slova! Konečně se první muž České televize zamyslel nad svým publikem, jeho skladbou, rozmanitostí, zájmy a příčinami toho, proč toto médium vidí kriticky. Pro Fendrycha je to však důvodem k ostouzení. Píše doslova: ‚Smyslem veřejnoprávních médií zajisté není šířit nenávist a lži, dávat prostor dezinformacím a konspiracím. Už dnes vidím problém v tom, jak se v ČT znovu a znovu objevují stejné tváře typu šéfa SPD Tomia Okamury, kteří stále opakují to samé a jejich program v podstatě tkví v destrukci stávajícího systému.‘ Fendrych si zřejmě ještě nevšiml, že zde máme parlamentní systém, který generuje zástupce lidu, a ti pak hovoří v médiích,“ míní Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

14:45 „Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

Poslanecká sněmovna v pátek chvílemi připomínala sopku před výbuchem. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš hod…