Ceny „freundlich“
Devátým zastavením volebního putování předsedy SPD Tomia Okamury, které doprovází jarmark, malý farmářský trh, byla Plzeň. Stovky lidí vzaly útokem prodejce masa a drůbeže, zeleniny, a s chutí se pustily také do grilovaných klobás za pouhou dvacetikorunu. Novopacké pivo bylo za 15 korun. Mnohým přecházel zrak – vždyť necelých sedm korun za kilo cibule, pětikoruna za kilogram brambor a 18 korun za česká jablka. A vejce za necelé dvě koruny!
Než dorazil předseda hnutí, došlo k malému incidentu u stánku s peticí za uznávání protilátek covidu a dobrovolné očkování a peticí za zachování koruny, kdy se do tamních organizátorů nevybíravě pustil jeden na první pohled zfetovaný mladík, jenž byl ale organizátory rychle zpacifikován.
Jestliže byli mnozí občané zvyklí, že lídři se spíše omlouvali nebo přijížděli „za minutu dvanáct“, Tomio Okamura dorazil více než půl hodiny před svým plánovaným expozé. Toho využily davy lidí, kteří se chtěli s populárním politikem vyfotografovat nebo si „jen“ podat ruce.
Zfetovaný mladík narušuje akci SPD. Foto Václav Fiala
Tuzemské potraviny pro našince
První se ujal slova šéf poslaneckého klubu SPD Radim Fiala: „Nedávno se mi ptali, jak je to s cenou na našich jarmarcích. Jsou to ceny očištěné, bez marží pro korporace. Vejce za 1,90 Kč vykupují supermarkety. Někdo říká, proč řešíme kvóty na české potraviny, proč se tím zabýváme. Od roku 1989 neustále klesá počet českých výrobků na českém trhu. Nejde nám o to, abychom prodávali mimo ČR, ale o to, aby čeští zemědělci mohli prodávat v ČR za férové ceny.“
Nadnárodním korporacím, řetězcům jde podle Radima Fialy jenom o zisk. „Nedívají se na to, jestli je brambora z Čech, Německa, Polska nebo třeba z Egypta. Tam se dokonce jedná o brambory, které se pěstují v písku. To je neuvěřitelné, že. Jaké z toho ta brambora může mít minerály a vitamíny? No nic! To má vliv i na českou přírodu. Pořád říkáme, že je sucho. Bodeť, když máme na polích soláry, kukuřici a řepku… Když řešíme české zemědělství, řešíme i naši krajinu a přírodu. To jsou spojité nádoby, které od sebe nemůžeme oddělovat. Zemědělství v Evropě není tržní prostředí. Proč mají západní zemědělci dvakrát vyšší dotace než naši zemědělci? Aby to prodali! Musíme do toho zasáhnout. Protože kdyby bylo tržní prostředí, ať do něj naši zemědělci zasáhnou. A oni by se prosadili. Nikdo nemá sílu konkurovat tomu, kdo dostává dvakrát více peněz. Chceme, abyste to věděli. Není to o tom, že by bohatli a chtěli za kuře 150 korun. Podívejte se, za kolik je tady kuře – za kolik to doopravdy prodávají řetězcům,“ konstatoval Radim Fiala a řada lidí se ještě jednou raději šla podívat na onu „fantastickou cenu 39,90“. „Nechceme sem vozit z Polska takzvaně křehčené čtvrtky – ty jsou napuštěné vodou a jsou těžší a mají větší váhu a mnohokrát v nich byla nalezena i salmonela,“ upozornil Fiala.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala