Ze slov Drtinové vyplývá, že Hayato Okamura se chce stát poslancem. Co jej k tomu vede? „Já jsem se o společnost a politiku zajímal už od mládí. Vystudoval jsem na Karlově univerzitě teologii a religionistiku. Brzy jsem se oženil, krátce po sobě se nám narodilo pět dětí. Takže jsem se musel naplno věnovat obživě a výchově svých dětí. Děti už odrostly, nejmladšímu synovi je třináct let a je na gymnáziu, tak se mi otevírá nová kapitola,“ vysvětlil, proč se rozhodl vstoupit do politiky až teď.
Politiku chápe ve smyslu papeže Františka jako službu lásky, jako nezištnou službu. „Rozhodně v ní nehledám nějaký osobní prospěch. Chci nabídnout svoje síly a schopnosti a jestli to má být, tak se to stane.“
Není to naivní, vnímat politiku jako službu lásky? „Mám za sebou 25 let manželství a výchovu pěti dětí, takže myslím, že nejsem naivní. O životě už něco vím.“
A jak se dívá na politické názory svého známějšího bratra Tomia? „S Tomiovými politickými názory a kroky hluboce nesouhlasím, ale jako svého mladšího bratra, jako člena rodiny, ho prostě beru.“
Celé video je ZDE
Za jaké hodnoty by chtěl v politice bojovat? „V politice rozhodně za hodnotu manželství a rodiny. Přeju lidem, hlavně mladým, aby v té nepřeberné změti různých nabídek dokázali rozeznat, co je v životě opravdu podstatné. Co vede ke skutečnému štěstí. A myslím si, že je to i to, když muž a žena včas vstoupí do manželství. A dokážou přijmout děti a potom je léta doprovázet. Mně to přináší hluboké uspokojení. A toto poselství bych chtěl sdělovat i jako politik. Na mezinárodním poli jsem rozhodným zastáncem EU, která samozřejmě potřebuje různé reformy, opravy. Ale nesmí se podkopávat.“
Opravdu lze říct, že Tomio Okamura balancuje na hraně krajní pravice? „Tomio se postavil po bok takových politiků, jako je Marine Le Pen z francouzské Národní fronty, jako je nizozemský politik Geert Wilders nebo jako jsou němečtí politici z AfD. To znamená, že se zařadil do linie, která tvrdě požaduje rozbití EU a inklinuje k Putinově vládě v Rusku. To je velice nedobré.“
Hayato o sobě tvrdí, že je křesťanský realista. Co to znamená? „To je, že se člověk snaží v harmonii spojit rozum a srdce. To se do politiky velice hodí. Když je samotný rozum bez srdce, tak tam něco nehraje. A zase srdce, které nemá přílišnou kontrolu rozumu, je také příliš málo.“
Jak by tedy zapojil srdce a rozum do řešení migrační krize? Domnívá se, že i když je nyní migrační krize utlumena, bude v příštích desítkách let pokračovat. „Na migrační krizi neexistuje nějaké jednoduché řešení. Musíme se s ní nějakým způsobem vyrovnávat. Je to věc poctivého, a zdůrazňuji trpělivého, hledání. Lidé jsou dnes netrpěliví, chtěli by rychlé řešení. Chtěli by mít i takový problém, jako je migrační krize, vyřešený do pozítří. A to tady prostě není. Musíme rozlišovat. Můj postoj je, že je třeba v každém případě zachovat lidskost. Nemůžeme nechat lidi, kteří jsou opravdu v těžké situaci, umírat před hranicemi Evropy. Ale zároveň je jasné, že je třeba bezpodmínečně zajistit v Evropě bezpečnost. A že kapacita Evropy pro přijetí migrantů není bezedná. To se týká jak celé Evropy, tak naší republiky. V takovýchto mezích je třeba nacházet konkrétní řešení.“
Neohrožuje nekontrolovatelná migrace samotné křesťanské hodnoty? „Migrace nemůže být nekontrolovatelná, ona je kontrolovaná. Ale jsme jen lidé a kontrolní mechanismy na hranicích Evropy jsou nedokonalé. O něco usilujeme, ale nedaří se to naplnit na sto procent. Ani v osobním, ani v politickém životě nic není stoprocentní. A jsou otázky, na které nemáme jednoduchou odpověď. A opravdu velký politik i v takové situaci dokáže jednat rozumně i se srdcem a dokáže občanům předložit vizi. Přiznám se, že pro mě je takovou velkou političkou kancléřka Merkelová. Nevidím ji ideálně, také udělala chyby, ale obstála.“
V České republice tak výrazného politika, jako je kancléřka Merkelová, nevidí. „Velmi si vážím z aktivních vysokých politiků Daniela Hermana. Řekl bych že on, mimo té pragmatické politiky, která klade důraz jenom na ekonomickou stránku politiky, vnáší do politiky moment svědomí. Což jsme pocítili vloni na podzim. To je velice vzácné,“ konstatoval Hayato Okamura.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam