Podle materiálu byla prý zamítnuta varianta, která počítala s okamžitým ukončením činnosti OKD ke konci června 2020, stejně tak varianta, jež zvažovala pokračování těžby i v letech 2025 až 2032.
V případě, že by se na dole ČSM těžilo i po roce 2021, muselo by dojít k tomu, aby se navrátily ceny uhlí na úroveň před koronavirovou krizí. Ceny totiž během pandemie koronaviru klesly proti počátku roku o dalších zhruba 30 procent.
Podle Ministerstva dopravy a průmyslu a obchodu Karla Havlíčka se hlavní materiál k OKD bude teprve připravovat. „Předkládat se bude pravděpodobně v září,“ uvedl Havlíček.
Podle analytiků se těžba z ekonomického hlediska nevyplácí. A tak dolům příliš nevadí ani současné přerušení těžby kvůli koronaviru. „Odstávka není z ekonomického hlediska až tak hrozná, jelikož cena uhlí je tak nízká, že těžba není momentálně rentabilní. Fungování dolů OKD je už ve své podstatě jenom politické rozhodnutí s cílem udržet zaměstnanost. Pokud bude stát těžbu dotovat, tak ji lze udržet i delší dobu. Bez dotací by prakticky měla těžba už skončit,“ uvedl například analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak s tím, že evropskou poptávku po uhlí lze levněji pokrýt uhlím z východní Evropy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef