Oko za oko, zub za zub, tak se na teroristy musí. Velitel speciálních jednotek z Izraele řekl v Praze ještě mnoho dalšího zajímavého

11.12.2016 21:05 | Zprávy

REPORTÁŽ Zatím se nás terorismus příliš netýká. Zatím. Zatím. Těmito slovy zahájil své vystoupení na přednášce o vyjednávání s teroristy, pořádané Mezinárodním institutem pro boj proti terorismu šéf českého centra krizového vyjednávání Miroslav Vymyslický z elitní policejní jednotky URNA. Spolu s ním na konferenci vystoupil i šéf vyjednavačů izraelských speciálních jednotek Lior Lotan.

Oko za oko, zub za zub, tak se na teroristy musí. Velitel speciálních jednotek z Izraele řekl v Praze ještě mnoho dalšího zajímavého
Foto: Petr Blahuš
Popisek: Lior Lotan, velitel izraelských speciálních jednotek, na CEVRO v Praze

„Musíme ale udělat maximum, aby to u nás nebylo brzy tak jako v Izraeli nebo některých zemích Evropské unie,“ uvedl Vymyslický, podle kterého se krizové vyjednávání u Policie České republiky cvičí od roku 2002. „Vyjednavačem se nemůže stát kdekdo. Musí to být člověk s velkými životními zkušenostmi, aby dokázal vést vyjednávání jak s dvacetiletým mladíkem, který chce spáchat sebevraždu kvůli konci své první lásky, tak s padesátiletým mužem, kterému se rozpadla rodina nebo přišel o práci či zdraví,“ uvedl Vymyslický s tím, že dosud na rozdíl třeba od Izraele připadá ročně zhruba 80 procent z asi 130 zásahů vyjednavačů ročně právě na případy sebevrahů.

Základní vyjednavačský kurz podle šéfa policejních vyjednavačů URNA trvá 14 dní. „To je ale jen začátek,“ dodal Vymyslický. V této situaci ale český národní koordinátor neúmyslně vyzradil citlivý údaj o počtu vycvičených policejních vyjednavačů, když nejprve prohlásil, že nemůže z taktických důvodů uvést, kolik vyjednavačů má elitní protiteroristický útvar URNA, ale vyčíslil počet útvarem vycvičených policejních vyjednavačů na krajských ředitelstvích na 150 lidí; o chvilku později zároveň upřesnil, že v celé České republice je připraveno celkem kolem 160 policejních vyjednavačů. Z tohoto počtu ale naprostá většina policistů je vyjednavači „na vedlejšák“, když v rámci bezpečnostních složek vykonávají jiné služební povinnosti a jsou toliko vycvičeni a připraveni zasáhnout, pokud by byli povoláni do akce.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Blahuš

PhDr. Igor Hendrych, Ph.D. byl položen dotaz

Zneužívání dávek

Je fajn, že myslíte na starší lidi, ale na druhou stranu, jak je možné, že se ani vám v předchozích letech nepodařilo vyřešit problém se zneužíváním sociálních dávek? Jak je možné, že je někteří pobírají, i když roky nebo vůbec nikdy pořádně nepracovali? Ba dokonce se jim život z dávek vyplácí?!

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vyloupili zlatnictví, nasedli do auta s ukrajinskou SPZ a odjeli

16:01 Vyloupili zlatnictví, nasedli do auta s ukrajinskou SPZ a odjeli

Maskovaní lupiči v Luhačovicích vykradli klenotnictví. Loupež provedli během polední pauzy a odnesli…