„Musíme ale udělat maximum, aby to u nás nebylo brzy tak jako v Izraeli nebo některých zemích Evropské unie,“ uvedl Vymyslický, podle kterého se krizové vyjednávání u Policie České republiky cvičí od roku 2002. „Vyjednavačem se nemůže stát kdekdo. Musí to být člověk s velkými životními zkušenostmi, aby dokázal vést vyjednávání jak s dvacetiletým mladíkem, který chce spáchat sebevraždu kvůli konci své první lásky, tak s padesátiletým mužem, kterému se rozpadla rodina nebo přišel o práci či zdraví,“ uvedl Vymyslický s tím, že dosud na rozdíl třeba od Izraele připadá ročně zhruba 80 procent z asi 130 zásahů vyjednavačů ročně právě na případy sebevrahů.
Základní vyjednavačský kurz podle šéfa policejních vyjednavačů URNA trvá 14 dní. „To je ale jen začátek,“ dodal Vymyslický. V této situaci ale český národní koordinátor neúmyslně vyzradil citlivý údaj o počtu vycvičených policejních vyjednavačů, když nejprve prohlásil, že nemůže z taktických důvodů uvést, kolik vyjednavačů má elitní protiteroristický útvar URNA, ale vyčíslil počet útvarem vycvičených policejních vyjednavačů na krajských ředitelstvích na 150 lidí; o chvilku později zároveň upřesnil, že v celé České republice je připraveno celkem kolem 160 policejních vyjednavačů. Z tohoto počtu ale naprostá většina policistů je vyjednavači „na vedlejšák“, když v rámci bezpečnostních složek vykonávají jiné služební povinnosti a jsou toliko vycvičeni a připraveni zasáhnout, pokud by byli povoláni do akce.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Blahuš