Bessera se Štrajtem spojuje společný známý Pavel Hrách, kterému pražský městský soud uložil podmíněný trest za uplácení vlivné manažerky České konsolidační agentury Radky Kafkové. Štrajt nařčení odmítá a v souvislosti s Hráchem jde prý jen o náhodu. ČTK řekl, že považuje za absurdní, že by mohl ze své funkce někoho k podobnému kroku nutit. Zástupce firmy Allowance nezná. Zakázku podle něj naopak chtěl ovlivňovat manažer projektu depozitáře Martin Kotík. Ministerstvo nyní uvažuje, že na něj podá trestní oznámení.
Podle týdeníku Respekt se Opěla snažil, aby ministerstvo administrátora tendru vybralo z více firem, a připravil i podklady. Allowance prý ale připravila podklady pro výběr stavitele depozitáře za 150 milionů tak, že se plánované otevřené řízení změnilo ve výběr losováním.
"Opělovi se do takto podezřelého podniku nechtělo, a tak oznámil ministerstvu, že losování nepodepíše, dokud mu to pan Miloš Štrajt výslovně nenařídí," napsal týdeník s tím, že pár dnů na to mu Besser nabídl, aby odstoupil ze zdravotních důvodů. Potom, co nezareagoval, byl odvolán, píše list. Připomíná, že od Nového roku už nebude možné o státních zakázkách rozhodovat neprůhledným losováním.
Nejprve byl tendr, později ho zrušili
Lidové noviny (LN) v týdnu citovaly architekta Kotíka, že jeho společnost zpracovala podmínky pro výběr administrátora tendru na dodavatele a ministerstvo souhlasilo. Pak podle něj ale vydalo pokyn přenechat vše bez výběrového řízení agentuře Allowance, která doporučila zúžené výběrové řízení losováním. Kotík dodal, že Opěla se příkazu nijak nebránil, jen to chtěl mít písemně potvrzeno od ministerstva.
Mezitím Kotíkova firma k projektu prý dodávala dílčí práce a v jejich rámci posuzovala papírový odhad společnosti Art Design, která sečetla, že by se stavba měla prodražit o 23 milionů. "...došli jsme k závěru, že není nutné částku navyšovat a trvali jsme na původních 150 milionech, které podle našich výpočtů zahrnovaly i dostatečnou rezervu," doplnil pro LN Kotík. Deník dodal, že ministerstvo ale požadovalo, aby v zúženém výběrovém řízení byla jako podmínka vypsaná částka 173 milionů korun.
Proti způsobu, jakým byl Opěla odvolán šest týdnů před skočením svého mandátu, protestuje na šest desítek signatářů otevřeného dopisu akademické obce. Podle nich byl způsob jeho odvolání netransparentní a nedůstojný. Ministerstvo ho zdůvodnilo tím, že vyplatil 3,5 milionu korun soukromému subjektu na základě neplatných dokumentů za práci, která z podstatné části nebyla a ani nemohla být nikdy provedena. Opěla odmítl situaci komentovat.
Čtěte:
Další ministr z kola ven. Besser by měl rezignovat, říká Paroubek
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par, čtk