„Ta Čína mě doslova a do písmene totálně vyčerpala. Já když jsem odjížděl do Číny, po těch Irácích a po těch Afghánistánech, myslel jsem si, že už jsem viděl všechno, že už mě nic nerozhodí, že už mě nic nepřekvapí, a ta Čína mě prostě vyliskala jako nic v životě. Já jsem tam podle mě zůstal příliš dlouho,“ vysvětloval Etzler v rozhlase. V Číně žil sedm let, přičemž většina jeho kolegů tam vydržela jen čtyři roky.
V Číně byl podle svých vlastních slov permanentně pod tlakem, protože nevěděl, odkud může přijít úder. Obtěžují vás úřady, obtěžuje vás policie, obtěžuje vás i tajná policie. A k tomu všemu strašlivé ovzduší. „Žijete v obrovském smogu. Tam nejde pouze o to, že mám dneska astma, které jsem neměl, když jsem odjížděl do Číny, a že to je prostě strašně nezdravé. Ale představte si, že žijete dva tři čtyři týdny v jakémsi šedohnědém oparu. Já jsem si připadal jako v nějakém apokalyptickém filmu. Nevidíte více než na tři čtyři sta metrů. Jsou týdny, kdy nevidíte mraky, kdy nevidíte slunce, nebo ho vidíte jen tak zastřené,“ popisoval Etzler život v zemi, která dnes ekonomicky konkuruje Spojeným státům. Pochopil tak, proč si lidé žijící v Číně tolik fotí modrou oblohu, když jsou zrovna mimo Čínu.
Tvorba zpráv ho prý pořád přitahuje, ale rozhodl se, že musí zvolnit. Jedním z úkolů novinářů podle něj je upozorňovat na lži politiků, a to i za tu cenu, že potom tito politici zaútočí na novináře, obviní je z psaní lží, z šíření fake news, označují je za neschopné a tak podobně.
„Já tyhle lidi považuju za naprosté primitivy, kteří nejsou schopni uznat svoji vlastní chybu, ale jakmile je někdo kritizuje, tak oni na toho člověka zaútočí s tím, že to je fake news a že to jsou nepřátelé lidu. Tohle dělali všichni populisti, komunisti, fašisti. Já těma lidma opovrhuju,“ zdůraznil Etzler.
Má také za to, že lidé musí bojovat o demokracii. O demokracii, která myslí na lidi, myslí na střední vrstvu, myslí i na nejchudší obyvatele. Zvolení Miloše Zemana prezidentem, zvolení Donalda Trumpa prezidentem nebo rozhodnutí pro brexit jde podle Etzlera za lidmi, kteří chudnou a mají pocit, že na ně svět zapomněl. Právě proto prý volí Trumpa, Zemana a brexit. V České republice je to podle něj trochu paradoxní, protože Čechům se daří tak dobře jako snad nikdy, ale tady se jasně ukazuje, že lidé si příliš neuvědomují, o co všechno mohou přijít. „Sytý hladovému nevěří,“ popsal svůj náhled na Čechy, Moravany a Slezany Etzler.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp