"Vyzývám vládu, pokud je si vědoma, že jsou její reformy na hranici ústavnosti, ať dostane odvahu a předloží je jako změnu ústavy," řekl v Otázkách Václava Moravce jihomoravský hejtman a první místopředseda ČSSD Michal Hašek.
K ústavní změně totiž vláda potřebuje ústavní většinu, tedy 120 hlasů poslanců. Sama ovšem disponuje 115 hlasy (bez tří bývalých poslanců Věcí veřejných). Pro prosazení reforem ve formě ústavního zákona by tak potřebovala i souhlas opozice.
A když o něj nepožádá, hodlá opozice napadnout zdravotnickou reformu u Ústavního soudu. "Pokud vláda reformu nepředloží jako změnu ústavy, napadne ji ČSSD u Ústavního soudu," uvedl Hašek. Přisvědčila mu i komunistka Soňa Marková. "Pro nás je to jisté - neexistuje jiná možnost než ústavní stížnost," řekla rozhodně.
Opozice už takto napadla například změny ve stavebním spoření, které chtěl uskutečnit ministr financí Miroslav Kalousek. A vyhrála, Ústavní soud jí dal za pravdu.
Čtěte:
Reforma zdravotnictví: Když lékař pochybí, bude ihned potrestán
Ne. Prezident reformu zdravotnictví nevetuje, říká sebevědomě Šťastný
Poslanci proberou reformu zdravotnictví a důchodů 12. července
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par