Opozice pláče nad zvolením Ondráčka. Ale když v pátek těsně prošel, mnozí vůbec nehlasovali. Zde jsou jména

03.03.2018 8:28 | Zprávy

Poslance Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu GIBS poslali i někteří poslanci hnutí ANO, což ve straně vyvolalo půtky, kdy například ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) hovořil i o možném odchodu. K celé věci se nyní vyjádřili také expředseda TOP 09 Miroslav Kalousek a expremiér za ČSSD Bohuslav Sobotka.

Opozice pláče nad zvolením Ondráčka. Ale když v pátek těsně prošel, mnozí vůbec nehlasovali. Zde jsou jména

Ke zvolení mu jich stačilo 78. Do čela komise Ondráčkovi pomohli ti poslanci, kteří při hlasování chyběli. A bylo jich hodně, jak dokazuje hlasování, které bezprostředně předcházelo volbě Ondráčka. Oficiálně z něj bylo omluveno 40 poslanců, dalších 24 bylo ve sněmovně, ale nehlasovalo.

Volba předsedy komise pro kontrolu GIBS byla tajná. Ondráček v druhém kole tajné volby získal hlasy 79 poslanců, pouze o jeden více, než potřeboval. Nadpoloviční většina z hlasujících byla stanovena na 78 poslanců, to znamená, že více než 40 poslanců vůbec nehlasovalo. Jen z tzv. demokratického bloku stoprocentně nehlasovalo 7 omluvených poslanců. Na jména omluvených poslanců, kteří vůbec nedorazili do sněmovny, se můžete podívat ve sjetině.

Z řad ČSSD například nehlasovali šéf strany Jan Hamáček, exministr zahraničí Lubomír Zaorálek či exministryně školství Kateřina Valachová. Z TOP 09 chyběli tři poslanci, například i čestný předseda strany Karel Schwarzenberg. Ze STANu chyběl jen Petr Pávek, od lidovců například Jan Bartošek. Chyběli i pirátští poslanci a poslanci za ODS. Celkem jich bylo rovných 20. 

Lubomíru Zaorálkovi absence nezabránila v tom, aby následně Ondráčkovo zvolení komentoval na sociální síti jako jasný důkaz, kdo k sobě tíhne. Jeho absence pak získala nový rozměr ve vzkazu: Nemá cenu jim dělat křena.

 

 

Omluvenky z pátečního jednání. Zdroj: Stenozáznam Poslanecké sněmovny

Z hnutí ANO, z SPD a z KSČM chybělo dohromady 19 poslanců, mimo jiné i sám premiér Andrej Babiš (ANO). Ke koalici těchto stran se pak ve svých komentářích vyjádřili poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09) a expremiér za ČSSD Bohuslav Sobotka. 

„Koalice ANO, KSČM a SPD funguje a všechny tři strany si navzájem vyhoví vždy, když bude potřeba. Stále si někdo myslí, že by tomu měla demokratická strana poskytnout fíkový list demokratické vlády?“ poznamenal Kalousek.

„Spřízněni ideově i mocensky. Babišovo hnutí ANO prosadilo spolu s Okamurovou SPD Zdeňka Ondráčka z KSČM do čela komise pro kontrolu GIBS. Tohle je skutečná vládní koalice na příští čtyři roky, bez ohledu na to, kdo z demokratů zajistí důvěru Babišově vládě,“ dodal Sobotka.

Svérázně se s absencí vlastních poslanců na zásadním hlasování vypořádal Ondřej Jakob ze sekretariátu TOP 09. Ten pochválil občany, kteří dorazili k Poslanecké sněmovně proti Ondráčkovi demonstrovat.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Většina lidí pro svobodu udělala pramálo. Jan Schneider nevzpomíná vesele

21:50 Většina lidí pro svobodu udělala pramálo. Jan Schneider nevzpomíná vesele

ParlamentníListy.cz u příležitosti 35. výročí 17. listopadu 1989 položily otázku bezpečnostnímu anal…