Oranžový Sobotka si kopl do Gazdíka. Ten si to líbit nenechal

21.02.2012 19:25 | Zprávy

Předsedové opoziční ČSSD a koaliční STAN si opět vyměnili pár narážek. Oranžový Bohuslav Sobotka se opřel do Petra Gazdíka, že mu Senát přijde neužitečný pouze proto, že v něm má většinu levice. Na to konto Gazdík kontroval.

Oranžový Sobotka si kopl do Gazdíka. Ten si to líbit nenechal
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda strany Starostové a nezávislí Petr Gazdík

Bohuslav Sobotka ve svém prohlášení naráží na účelovou kritiku senátní instituce, jež Petr Gazdík přednesl v pořadu OVM. „Senát do naší ústavy prosadila pravice. Celou dobu pak důsledně hájila jeho existenci. ČSSD nezbylo nic jiného, než se pustit do boje o silnější zastoupení i v Senátu. Nepřipadá Vám legrační, že pan Gazdík a spol najednou otočili a Senát jim v této podobě začíná vadit? Není to ve skutečnosti tím, že v něm má levice většinu a že Senát neskáče tak, jak vláda, K9 a Hrad pískají,“ píše předseda sociální demokracie.

Sobotkovo prohlášení nezůstalo bez odezvy a Petr Gazdík se jal svá tvrzení dovysvětlit. „Jestliže Bohuslav Sobotka tvrdí, že Senát do ústavy prosadila pravice, určitě se nemýlí. Na rozdíl ode mě sedí v parlamentních lavicích už od té doby, co opustil ty školní, takže si to jistě pamatuje. Pokud jde o můj postoj k Senátu, pan Sobotka na něm zbytečně hledá stopy oportunismu. Já jsem ve svém postoji k druhé komoře konzistentní, kdo mě zná, ví, že jsem ho považoval vždy za zbytečný. Navíc naráží-li pan Sobotka na můj výrok z víkendových Otázek Václava Moravce, vyjadřoval jsem tam svůj osobní, nikoliv stranický nebo snad „celopravicový“ názor,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Gazdík.

Komora regionů by byla lepší

Předseda STANu navrhuje „transformaci (Senátu) na jakousi komoru regionů“. Důvodem je podle něj množství voleb, které, jak se obává, oslabí demokracii. „Po přímé volbě (prezidenta) máme voleb moc, máme šestery volby,“ prohlásil v OVM Gazdík a dodal, že to nepřispívá ke kvalitě demokracie. Koalice by podle Gazdíka měla vytvořit odbornou komisi a záležitostí se zabývat. Podle opozičních poslanců je tento krok velmi obtížně prosaditelný.

"Třebaže se někteří poslanci a senátoři vyslovili pro zrušení horní komory parlamentu, většina se shodla na tom, že podobný krok by byl jen těžko proveditelný. Odhlasovat by si jej museli sami senátoři. Obávám se, že si kapři svůj rybník nevypustí,“ uvedl v souvislosti Jiří Paroubek (NS-LEV21)

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pavel Kozdera

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…