Oslavy vzniku ČSR budou nejvyhrocenější za poslední roky

26.10.2016 21:43 | Zprávy

Blížící se oslavy vzniku Československa budou nejvyhrocenější v moderní historii státu. I když se i v minulých letech vedly kolem svátku, a to především v souvislosti se jmény oceňovaných nebo s důvody nepozvání některých osobností, spory, letošní intenzity nedosáhly. K tradičním kritikům prezidenta Miloše Zemana se kvůli sporu o ocenění pro přeživšího holocaustu Jiřího Bradyho přidala řada politiků či osobností veřejného života, píše ČTK.

Oslavy vzniku ČSR budou nejvyhrocenější za poslední roky
Foto: Alerion
Popisek: Česká vlajka.

Část z nich se rozhodla nepřijít na oficiální oslavy na Pražský hrad a chystá účast na akci na Staroměstském náměstí.

Spor se letos vede především kvůli ocenění Bradyho. Jeho příbuzný, ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), v prohlášení obvinil Zemana, že podmínil udělení vyznamenání zrušením schůzky ministra s tibetským duchovním dalajlámou. Hrad souvislost odmítl. Osmaosmdesátiletý Brady a jeho rodina trvají na tom, že jim zástupci kanceláře prezidenta předali informaci o jeho vyznamenání. Řád mu ale nakonec udělen nebude. Postup Zemana a jeho spolupracovníků řada politiků a veřejných činitelů označila za nemorální.

Jednota účasti ale na Vítkově skončí

Připomínka vzniku Československa je naplánována v městech a obcích po celé zemi. Hlavní část se ale uskuteční v Praze na Vítkově, na Pražském hradě a na Staroměstském náměstí. V památníku na Vítkově se sejdou přední ústavní činitelé včetně prezidenta Miloše Zemana a premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), projev na akci chce přednést i bývalý prezident Václav Klaus.

Jednota účasti ale na Vítkově skončí a někteří politici budou bojkotovat večerní předávání ocenění na Pražském hradě. Chtějí tak protestovat proti chování Hradu v záležitosti ocenění Bradyho. Většina rektorů vysokých škol svou účast odmítla kvůli tomu, že nebyl opakovaně pozván kritik Zemana, rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek.

Na Hrad i tak zamíří většina hlavních českých politiků. Přihlížet budou udělení vyznamenání asi třicítce lidí. Hrad tradičně jména oceněných nezveřejňuje. Zeman ale v září naznačil, že předá medaili Jiřímu Nesázalovi, který zakročil proti šílenému střelci v uherskobrodské restauraci. Ocenění udělí také divadelnímu režiséru a herci Janu Kačerovi a zpěváku Danielu Hůlkovi. Podle informací médií bude mezi oceněnými rovněž ředitel Budějovického Budvaru Jiří Boček nebo in memoriam ekonom a politik Valtr Komárek.

Zeman na Hradě povýší generály

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) naznačil, že by mezi vyznamenanými měl být jeden „z našich nejúctyhodnějších veteránů“. Lidové noviny před časem uvedly, že by oceněným veteránem měl být hrdina z druhé světové války Jaroslav Klemeš. Uvedly také stíhací eso Karla Kuttelwaschera, novodobého veterána Pavla Budinského, rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou nebo velvyslankyni v Sýrii Evu Filipi.

Někteří z politiků svou účast na hradním ceremoniálu zdůvodnili tím, že chtějí vzdát čest oceněným. Pro další ale byla kontroverze s neudělením ocenění Bradymu natolik velká, že svou účast přislíbili na Staroměstském náměstí. Na něm by měl Brady obdržet Medaili Univerzity Palackého. Zúčastnit by se měl třeba místopředseda sněmovny a šéf STAN Petr Gazdík, ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) a ministr kultury Herman. Účastníci poté vyrazí na pochod na Hradčanské náměstí.

Na něm bude rušno po celý den. Nejprve u sochy prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka položí květiny zástupci kanceláře prezidenta, v průběhu dne k ní také přijdou rektoři, kteří odmítli účast na večerní ceremonii. Přísahat na něm také budou noví vojáci. Po poledni pak Zeman na Hradě povýší generály.

I povyšování generálů se pravděpodobně neobejde bez kontroverze. Prezident podle informací ČTK odmítl povýšit i přes návrh vlády šéfa Vězeňské služby Petra Dohnala a jeho náměstka Simona Michailidise. Důvodem údajně byla kritika ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) ústavních činitelů, kteří vydali v souvislosti s návštěvou dalajlámy pročínské prohlášení.

Seznam akcí spojených s oslavou 28. října

10:00 – rektoři vysokých škol, kteří se večer nezúčastní udílení vyznamenání na Pražském hradě, si připomenou státní svátek 28. října u sochy T. G. Masaryka na Hradčanském náměstí

10:30 – pietní akt u Národního památníku na Vítkově za účasti ústavních činitelů

12:30 – přísaha vojáků na Hradčanském náměstí

13:45 – jmenování nových generálů na Pražském hradě

18:30 – oslava 28. října svolaná jako alternativa k oficiálním oslavám na Pražském hradě. Mezi 19:00 a 20:00 rektor Univerzity Palackého Jaroslav Miller předá Jiřímu Bradymu Medaili Univerzity Palackého.

20:00 – udílení státních vyznamenání na Pražském hradě

20:00 – pochod k soše T. G. Masaryka na Hradčanském náměstí po skončení akce na Staroměstské náměstí

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Jak budete hlasovat o vydání?

Dobrý den, zajímalo by mě, jak se jako vlivný člen strany postavíte k hlasování o vydání vašeho předsedy? Podle mě, kdyby na vydání nedošlo, tak tím popřete nejen to, co jste tvrdili v kampani, ale co mi obecně vadí víc, že jako politici vůbec máte nějakou imunitu, která se třeba ani nemusí vztahova...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vážená ČT, jste zm*di.“ Pořad o vlastencích a dezinformacích. Daniel Landa vybuchl

22:20 „Vážená ČT, jste zm*di.“ Pořad o vlastencích a dezinformacích. Daniel Landa vybuchl

Nový pořad České televize Fenomén doby: Rozdělená společnost vzbudil bouřlivé reakce, a to zejména k…