Otázka času, než začne proudit ruský plyn. Ekonom tuší, že Německo si to vyžádá

14.04.2025 13:45 | Monitoring

EU se potácí od Putina k Trumpovi a zpět k Putinovi, protože ochromila svoji vlastní energetiku. Tento názor vyjádřil ekonom Lukáš Kovanda v nejnovějším příspěvku na síti X. Reagoval tak na zprávu ČTK, podle níž EU řeší energetické dilema.

Otázka času, než začne proudit ruský plyn. Ekonom tuší, že Německo si to vyžádá
Foto: Repro YouTube
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda

„Více než tři roky po začátku ruské invaze na Ukrajinu zůstává energetická bezpečnost Evropy křehká. Zkapalněný zemní plyn (LNG) ze Spojených států pomohl kompenzovat výpadek dodávek z Ruska. Nyní, když americký prezident Donald Trump narušil vztahy s Evropou a mohl by LNG využít jako páku při obchodních rozhovorech, se však evropské podniky obávají, že závislost na USA by se mohla stát novým zranitelným místem,“ píše ČTK..

„Obnovení vyššího dovozu ruského plynu do EU se zdá být už jen otázkou času. Volá po něm například německý průmysl, který by rád surovinu dovážel plynovodem Nord Stream 2. A s ním už i někteří němečtí politici,“ domnívá se ekonom Lukáš Kovadna.

Německá ekonomika si na ruském plynu vypěstovala závislost

Taková volání byla podle něj ještě před rokem nemyslitelná. Jenže pokračující chřadnutí německé ekonomiky, jež si na laciném ruském plynu za dlouhá desetiletí vypěstovala těžkou závislost, debatu o „comebacku“ ruského plynu nyní již mocně živí.

„Živí ji ale také americký prezident Trump a sílící přesvědčení Bruselu, že přílišná závislost na americkém zkapalněném plynu může být podobně zrádná jako na tom Putinově. Například banka ING varuje, že Spojené státy by mohly svůj vývoz plynu do EU omezit, pokud by ceny energií v USA zásadněji stouply – například kvůli tamnímu rozvoji infrastruktury pro umělou inteligenci,“ soudí Kovanda.

Fiasko evropské energetické politiky

EU se tedy potácí z jedné nežádoucí závislosti do druhé. „Může za to fiasko evropské energetické politiky uplynulých desetiletí. Zejména odklon od jádra a naopak nekritický, zideologizovaný příklon k obnovitelným zdrojům, které zatím nemají kapacitu řiditelné zdroje uspokojivě nahradit,“ uzavřel ekonom.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Naďa Borská

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Co přesně myslíte tou veřejnou službou?

Když budu déle jak půl roku bez práce, tvrdíte, že pak lidé budou muset nastoupit veřejnou službu. Nemyslíte, že to ale pro řadu nich může být nedůstojné, a že třeba řada z nich za to, že si nemůže najít práci ani nemůže? Netvrdím, že všichni, ale ono najít si slušnou práci není tak snadné a úřady p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 26 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Co furt mají všichni s tou závislostí na ruském plynu?, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseruský medvěd , 14.04.2025 16:35:55
Když budu chodit nakupovat rohlíky k jednomu pekaři, který je má levné a dobré, tak jsem sice na něm závislý, ale co má být? Dokud mě ten pekař nevyšplouchne, tak nového hledat nebudu jenom proto, abych nebyl závislý... A Ruská federace nás za celá ta dlouhá desetiletí nikdy nevyšplouchla. Tak je to jen otázka naprosté tuposti Evropy... Ovšem USA, to je jiná písnička. Těm stačila pouhá roční závislost - a už vydírá...

|  11 |  0

Další články z rubriky

Dubajské jahody? 220 korun za kelímek? Takto reagovala česká rodina s dětmi

20:25 Dubajské jahody? 220 korun za kelímek? Takto reagovala česká rodina s dětmi

Zelené pivo za 60 korun, pomlázka i za několik stovek, grilovací klobása XL za 130 a také dubajské j…