Příklady tří méně nápadných, ale z pohledu dopadu na diváka docela zásadních pochybení České televize si spolu s důkladným rozborem mediálního ohlasu udělování vyznamenání u příležitosti státního svátku vybral Petr Žantovský pro ohlédnutí za tím nejzajímavějším, co bylo možné v uplynulém týdnu zaznamenat v českých sdělovacích prostředcích. „Často tu připomínám, a také studentům to říkám pořád, že někdy mnohem důležitější je to, co se v médiích neřekne, než to, co se tam řekne. Pak je třeba uvažovat o tom, proč se to tam neříká a v zájmu koho se to neříká. Uvedu tři příklady toho, jak se Česká televize chová a jakým způsobem na některé věci nereaguje. A můžeme se jen dohadovat, jestli tak činí z hlouposti nebo z nějakého zájmu,“ říká pro ParlamentníListy.cz mediální analytik Petr Žantovský.
Začíná nedělní, poměrně dlouhou, téměř pětiminutovou reportáží v Událostech o vynikajícím vynálezu, který může snížit riziko úrazů na železničních přejezdech. „V nedávné době jich bylo v důsledku nefunkčních zařízení nebo nezodpovědných řidičů hodně. A nějaký tým techniků vymyslel velmi průlomové zařízení, které dokáže zabránit havárii i v případě, který se zdá být docela beznadějný, třeba kdy už auto vjelo na kolejiště, a dokáže to pomocí čidel zaregistrovat a lokomotivu zastavit, přibrzdit nebo snížit její rychlost. Přišlo mi to velmi zásadní. A člověk, který v reportáži zmíněné zařízení představoval, řekl: ‚Víte, ale my to nesmíme nikam montovat, protože to musí projít schválením Evropské unie.‘ Tečka. Dál ta reportáž nepokračovala,“ diví se mediální odborník.
Slouhovská mentalita, v níž nás utvrzoval Havel, páchá v médiích velké škody
Čekal by, že se novinář zeptá, jaká instance v Evropské unii to musí schvalovat, proč to musí schvalovat, jestli ochranné zařízení na českých železnicích podléhá nějakým zásadním směrnicím evropským a podobně. „Hlavně se nezeptal, kdo tedy v té Evropské unii, která se k tomu má vyjadřovat, což může trvat několik měsíců, bude hradit škody, které mezitím vzniknou tím, že to nesmějí namontovat. Kdo bude odškodňovat životy, které vyhasnou na těch přejezdech? Na to se naši novináři neptají, berou to fakticky. Stejně jako v předlistopadových časech, když v Moskvě nebo na krajském výboru rozhodli, že zelená krychlička je červený trojúhelníček, tak to vzali tak, že je to červený trojúhelníček, a hotovo,“ srovnává Petr Žantovský a připomíná výrok řeckého filozofa Démokrita: „O bozích říkejme, že jsou.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník