Nejprve je třeba si ujasnit, co jednotlivé pojmy, které Ministerstvo vnitra zveřejňuje, vlastně znamenají.
Dočasná ochrana je podle Rady Evropy krizový mechanismus, který lze použít v případech hromadného přílivu osob a jehož cílem je poskytnout okamžitou a kolektivní ochranu (tj. aniž by bylo nutné posuzovat individuální žádosti) vysídleným osobám, které se nemohou vrátit do své země původu.
Cílem je zmírnit tlak na vnitrostátní azylové systémy a umožnit vysídleným osobám požívat harmonizovaných práv v celé EU. Tato práva se týkají pobytu, přístupu na trh práce a bydlení, lékařské pomoci i přístupu dětí ke vzdělání.
V praxi to znamená, že lidé, kterým byla Dočasná ochrana udělena mají přístup k bezplatnému zdravotnictví, pojištění, vzdělání a mohou na území České republiky legálně pracovat.
Nutnou podmínkou pro to je ale jejich nahlášení na Cizinecké policii. K tomu Policie České republiky vydala příslušné nařízení.
„Cizinec je povinen do 3 pracovních dnů ode dne vstupu na území se ohlásit na policii – na oddělení pobytových agend odboru cizinecké policie krajského ředitelství PČR, místně příslušného podle místa hlášeného pobytu cizince.“
Z údajů Ministerstva vnitra, které pravidelně zveřejňuje, je patrné, že obě zmíněné statistiky rostou. Podívali jsme se tedy jakým tempem a sestavili pro vás přehlednou tabulku.
Zatímco u cizinců, kteří se nahlásili Cizinecké policii, je růst kontinuální a jejich počet roste přibližně o 50 000 každý měsíc, u osob, které požívají Dočasné ochrany, je tempo růstu různé.
K 1. dubnu 2022 jich bylo evidováno asi 250 tisíc a jejich počet vzrostl do 1. srpna přibližně o 150 000. Od té doby do dnešního dne ale přibylo už jen 60 tisíc.
Zajímavé je, že z počátku vysoko překračoval počet poskytnutých Dočasných ochran počet osob, které se nahlásily na Cizineckou policii.
Počet udělených dočasných ochran a registrací na cizinecké policii ve čtvrtek 1. prosince. pic.twitter.com/7FycTKKj3x
— Ministerstvo vnitra (@vnitro) December 2, 2022
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: MaA
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.