Padl zásadní verdikt Ústavního soudu k EET a znovu čeří vodu. Ozvali se Soukromníci a další. Nejvíce do toho ovšem řízl Kubera

15.12.2017 14:28 | Zprávy

Ústavní soud dnes rozhodl o stížnosti, kterou podala skupina 41 poslanců z řad ODS a TOP 09 proti elektronické evidenci tržeb z dílny šéfa ANO Andreje Babiše. Elektronická evidence tržeb jako taková sice podle rozhodnutí soudu protiústavní není, problematické ale mají být některé její části. Ústavní soud tak například z působnosti EET vyjmul bezhotovostní platby platební kartou a rovněž zrušil náběh třetí a čtvrté vlny EET, ke kterým mělo dojít v průběhu příštího roku.

Padl zásadní verdikt Ústavního soudu k EET a znovu čeří vodu. Ozvali se Soukromníci a další. Nejvíce do toho ovšem řízl Kubera
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace za svobodu podnikání, proti EET a proti budování socialismu

O stížnosti skupiny poslanců ODS a TOP 09 rozhodoval Ústavní soud déle než rok. Stížnost tak, jak byla formulována před rokem, obsahovala pět hlavních výhrad. Podle první z nich „EET narušuje právo na podnikání a zatěžuje daňové poplatníky dalšími náklady“. Rovněž má být „nepřiměřeným zásahem do podnikání a nepřiměřenou kontrolou každého živnostníka“. Podle zákonodárců, kterým zákon vadil, rovněž „narušuje ochranu soukromí“, kterou garantují ústavní předpisy České republiky. Stěžovatelé rovněž poukazovali na to, že „daně musí předepisovat zákon, nikoliv vláda nařízeními“. Problémem podle nich bylo i to, že se pod zákon nepodepsal předseda Poslanecké sněmovny, jak Ústava ukládá.

Ústavní soud dnes částečně ústavní stížnosti vyhověl a některé části zákona o EET zrušil. Elektronická evidence tržeb by se tak nově neměla týkat například úhrad platební kartou, případně i dalších bezhotovostních plateb. Soud rovněž zrušil náběh třetí a čtvrté vlny elektronické evidence tržeb. Třetí fáze EET se měla týkat například poskytovatelů občerstvení bez zázemí a farmářských trhů. Čtvrtá fáze měla nastat od léta 2018 a mimo jiné měla zasáhnout například i řemeslníky.

Třetí a čtvrtá vlna EET nicméně podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského protiústavní není. Je prý ale třeba upřesnit, na koho přesně by nově EET měla dopadnout, uvedla ve svém vysílání Česká televize. Stejně tak není protiústavní ani zákon o elektronické evidenci tržeb jako takový.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jonáš Kříž a Radim Panenka

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lipavského úřad dostal dopisy o velvyslanci v Německu. Vážné informace vymlčel

4:45 Lipavského úřad dostal dopisy o velvyslanci v Německu. Vážné informace vymlčel

Závažné otazníky nad duševním zdravím českého velvyslance v Německu Jiřího Čisteckého přechází Lipav…