Západ, jak jej známe, se podle americké historičky nachýlil ke svému konci. „V USA byl zvolen člověk, který se chlubí svým osaháváním žen či podvody na svých obchodních partnerech a projevuje se otevřeně nepřátelsky vůči spojencům Ameriky. Vůči Evropanům ze všeho nejvíc,“ píše Applebaum o Trumpovi, z jehož tří manželek pochází dvě právě z Evropy. Americká historička považuje za znepokojivé zejména Trumpovy výroky o možném stahování jednotek NATO z Evropy.
Applebaum rovněž upozorňuje na opakované změny názorů Trumpa na klíčová společenská i politická témata. „Nejdřív byl pro válku v Iráku, pak zase proti. To samé se týká i jeho názoru na umělé přerušení těhotenství,“ píše americká historička a vyčítá Trumpovi také jeho údajné vychvalování světových diktátorů. „Ze všeho nejvíc ruského prezidenta Vladimira Putina. Před dvěma lety se pozitivně vyjádřil o invazi na Ukrajinu a od té doby o něm mluví v superlativech.“
„Trump se navíc obklopil lidmi napojenými na Putina, Gazprom a ruské oligarchy. Potenciální státní sekretář Newt Gingrich např. nedávno popsal Estonsko jako zemi na předměstí Petrohradu, kterou proto ani nemá v případě útoku smysl bránit. Cokoli řekne samotný Trump dnes či zítra, doktrína odstrašování je minulostí. Těžko ji bude udržovat v chodu člověk, který nevěří v její účelnost,“ konstatuje Applebaum.
Celý komentář z deníku Washington Post najdete ZDE.
Zhrzená Applebaum dochází k závěru, že Spojené státy pod vedením Donalda Trumpa přestanou být vůdčí silou svobodného světa. „Své důsledky bude mít i jím prosazovaný protekcionismus. Transatlantický obchod a transpacifické obchodní smlouvy jsou v ohrožení. Lze předpokládat, že dohody TTIP a CETA nebudou uzavřeny. Volný obchod má mnoho důsledků, ale jeho výhoda spočívá v úzkém politickém i ekonomickém propojení zemí. Naopak bariéry jdou proti jakémukoli spojenectví.“
Applebaum varuje, že negativní důsledky se neprojeví okamžitě, ale postupně a v nejbližších letech. „Ovšem ihned po volbách započal propad akciových trhů, jako tomu bylo po britském referendu. Bude však trvat roky, než se v plné nahotě projeví důsledky aktuálních politických změn. Ty se blíží i v mnoha dalších zemích, jak nám slibují populisté. Američané se budou soustředit na domácí změny, ale je důležité se dívat i za hranice, protože svět pocítí konání Trumpovy administrativy stejně silně.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro