Mezi evropské rekordmany v rychlosti očkování proti nemoci covid-19 patří Srbsko. Od počátku roku měla tato balkánská země k dispozici na evropské poměry ohromné množství vakcíny. Tamní vláda zajistila jak dodávky od Pfizeru a dalších západních společností, ale využívá i ruskou vakcínu Sputnik a masivně vakcínu z Číny.
Do Bělehradu ve středu zamíří český premiér Andrej Babiš. Důvodem návštěvy srbské metropole jsou tamní úspěchy v boji s covidem. Jde především o počet občanů, kteří již byli očkováni. V pondělí uváděly srbské úřady již téměř 550 tisíc očkovaných. Počty potvrzených případů nákazy se v Srbsku pohybují do dvou tisíc denně, což je zhruba čtyřikrát méně než u nás (ČR má nicméně cca o 1,5 milionu obyvatel více).
Zajímavým ukazatelem je i počet úmrtí na 100 tisíc obyvatel. Zde má Srbsko nejlepší čísla v regionu, konkrétně jde o 51 úmrtí (pro srovnání Slovinsko má 144, Bulharsko 115, Maďarsko 110, Chorvatsko 107 úmrtí) na 100 tisíc obyvatel.
Zásadní rozdíl je ale v tom, že opatření jsou v Srbsku podstatně mírnější než v České republice. Srbové nemají zavřené restaurace ani obchody, je pouze omezen čas, kdy musí večer zavřít. Tamní život je tedy proti Česku omezen minimálně, přesto se Srbům na rozdíl od Čechů daří držet epidemii na uzdě a rychle pokračovat s očkováním.
Proti nám mají dle dostupných informací srbští občané i další výhodu, mohou si svobodně vybrat, kterou vakcínu chtějí. Rovnou při on-line rezervaci (či telefonické pro starší a ty, kteří nemají internet) si rovnou vyberou, zda preferují Sputnik, čínskou vakcínu anebo Pfizer. To v naší zemi není a nejspíš se to ani neplánuje.
Srbsko v současné koronakrizi nepochybně těží z toho, že není členem EU a nemusí se spoléhat na dodávky vakcín zařízených v Bruselu, které se významně zpožďují. Krom toho Bělehrad po léta udržuje blízké vztahy s Ruskem a v posledních letech i s Čínou. Loni na jaře tak Srbové byli jedni z prvních, kam zamířily čínské letecké speciály naplněné rouškami a dalšími ochrannými prostředky. Číňané dokonce do Srbska poslali i své týmy lékařů, kteří již měli s covidem zkušenost.
„V nouzi se pozná skutečný přítel. Vaše velká podpora, vaše velká pomoc naší zemi… Jsme velmi vděční a neskrýváme to. Chtěl bych poděkovat našim čínským přátelům,“ řekl srbský prezident Aleksandar Vučić v pondělí čínským médiím. Díky milionové dodávce čínské vakcíny je podle něho Srbsko lídrem v očkování v Evropě.
Nyní zhruba po roce se Srbům těsné vztahy s Pekingem opět vyplatily. Už 16. ledna přistálo v Bělehradě letadlo s milionem dávek čínské vakcíny Sinopharm, další milion by měl dorazit v březnu. Dokázali si ale včas zajistit i západní vakcínu Pfizer/BioNTech, Srbsko bylo po Británii druhou zemí na kontinentu, kam dodávky Pfizeru zamířily. Ruský Sputnik V míří do Srbska postupně po desetitisících s tím, že celkem je objednáno dva miliony dávek. V celkovém součtu mají dosud Srbové zajištěny dodávky osmi milionů dávek vakcín různé provenience, což je číslo nezbytné k proočkování čtyř milionů lidí, tedy asi 45 procent populace.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
COVID
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Radim Panenka