Nečas v kauze svědčil ve prospěch své manželky Jany (dříve Nagyové).
„Poznatek Vrchního státního zastupitelství v Olomouci jsem postoupil Policii České republiky. Policejní orgán následně sepsal záznam o zahájení úkonů trestního řízení a ve věci vede prověřování,“ uvedl Lelek. Skutečnost, že státní zastupitelství věc postoupilo policii, znamená, že v dané věci podle něj existuje podezření z trestného činu.
Soudkyně Pavla Hájková, která Nečasovou uznala v kauze zpravodajství vinnou, při vyhlášení rozsudku explicitně řekla, že Nečas jako svědek nemluvil pravdu, čímž se snažil prospět své manželce. Za křivou výpověď by mu v případě prokázání viny mohly hrozit až tři roky vězení.
Nečasová, která dříve vedla premiérův kabinet, podle pravomocného rozsudku v roce 2012 nezákonně zaúkolovala vojenské zpravodajce sledováním tehdejší Nečasovy ženy Radky a dvou zaměstnanců Úřadu vlády. Justice jí za to uložila tříletou podmínku a desetiletý, tedy maximální zákaz působení ve vedoucích funkcích státní správy. Nečas soudnímu senátu tvrdil, že se na zpravodajce obrátil sám, protože se obával o bezpečnost své rodiny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp