„V případě kůrovcové kalamity není dopad pouze na lesní porosty, souvisí s ní další problémy, jako je vodní režim v krajině, doprava dříví a jeho zpracování nebo vzájemná informovanost jeho členů,“ uvedl krajský radní Václav Kroutil (ČSSD). Kraj už v minulosti založil institut, který se zabývá problematikou sucha a správným hospodařením s vodou v krajině, upřesnil radní.
Situace je podle Erbera, který je též členem štábu, kritická. Až polovině lesů v Pardubickém kraji hrozí kůrovcová kalamita. Jde o území 70.000 hektarů a 30 milionů metrů krychlových dřeva. Majitelé lesů by měli každý týden prohlížet stromy, zejména smrky, aby se kůrovec nerozšířil.
„Smrky jsou historicky na špatném stanovišti, v řadě případů jsou špatně obhospodařované. Z toho důvodu je smrk málo odolný a nestabilní, v době sucha podléhá chřadnutí, není vitální, nemůže mízou zalévat kůrovce, tím pádem ho podkorní hmyz napadá,“ řekl Erber.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk