Parlament posoudí dohodu s Mongolskem o předávání osob pobývajících neoprávněně na území druhého státu

13.07.2019 12:17 | Zprávy

Poslanci a senátoři dostali od vlády k projednání dohodu mezi Českem a Mongolskem o předávání osob, které pobývají neoprávněně na území druhého státu. Česko má již uzavřené takovéto smlouvy se 16 zeměmi, s Mongolskem však nikoli. Kromě toho jsou pro ČR závazné i smlouvy s dalšími 17 zeměmi, které uzavřela EU.

Parlament posoudí dohodu s Mongolskem o předávání osob pobývajících neoprávněně na území druhého státu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na programu sněmovny bylo například zdražení ročních dálničních známek ze současných 1500 na 2000 Korun

Dohodu podepsali letos v květnu v Praze ministři zahraničí obou zemí, Tomáš Petříček (ČSSD) a jeho mongolský protějšek Damdin Cogtbátar. Smlouvy tohoto druhu představují jeden z důležitých nástrojů boje proti nelegální migraci a proti dalším negativním jevům, které s ní souvisí, uvádí vláda.

Vláda uvádí, že česká strana usilovala o sjednání readmisní dohody s Mongolskem dlouhodobě kvůli vysokému počtu případů nelegálního pobytu občanů Mongolska na českém území v minulosti. "V posledních letech sice došlo k poklesu počtu těchto případů, avšak vzhledem k tomu, že nelze předjímat vývoj migračních toků a jejich intenzitu, je sjednání readmisní smlouvy s Mongolskem stále účelné," uvádí vláda.

V materiálu stojí, že podle statistik nelegální migrace služby cizinecké policie bylo loni v tuzemsku zjištěno 74 nelegálně pobývajících občanů Mongolska. Letos od ledna do března zjistily úřady 14 nelegálně pobývajících mongolských občanů.

Dohoda má odstranit případné problémy v komunikaci mezi úřady obou států při identifikaci zadržených osob, které v dané zemi pobývají protiprávně, a při jejich předávání. Dohoda by měla také zrychlit postup předávání osob a zkrácení doby pobytu v zajišťovacích zařízeních.

Obě země jednaly o textu dohody od roku 2011. Jednání ztěžovala skutečnost, že Mongolsko nemělo dosud s takovýmito smlouvami zkušenosti. První readmisní dohodu sjednalo s Ruskem až v roce 2014.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Článek o jaderných zbraních prý Ukrajincům „pohnojil“ jejich pozici

10:43 Článek o jaderných zbraních prý Ukrajincům „pohnojil“ jejich pozici

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj naznačil, že buď Ukrajina vstoupí do NATO, nebo se vrátí k …