Pavel Blažek natvrdo: Obávám se konce roku. Když lidé cítí strach, hroutí se demokracie

07.09.2022 20:21 | Zprávy

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) se obává, aby lidé nevyšli do ulic. Důvody, které ho k tomuto strachu vedou – a nejen to – rozebral v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

Pavel Blažek natvrdo: Obávám se konce roku. Když lidé cítí strach, hroutí se demokracie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Blažek

„Mám obavu, že se lidé vzbouří proti tomu, aby veškeré vydělané peníze dávali na energie, u kterých nebudou mít ani jistotu, že je dostanou,“ zmiňuje Blažek, že pak by občané mohli vyjít do ulic a nedopadlo by to dobře. 

Blažek před nedávnem varoval, že energetická krize může destabilizovat demokratický systém. „V momentě, kdy nefunguje energetika, lámou se demokracie. V momentě, kdy lidé cítí strach a nejistotu, hroutí se demokracie. Moje obava byla logická v tom smyslu, že pokud nějakým způsobem nevstoupí stát či Evropská unie do energetických procesů, hrozí, že se všechno zhroutí. Mohou hrozit pouliční boje a násilí, můžeme se ocitnout ve světě, jaký si ani nedokážeme představit,“ vysvětlil svá slova v rozhovoru. On sám bude rád, když jeho slova půjdou vniveč a EU i Česko přijdou s řešením.

Podle jeho slov současnou situaci vnímají na Západě trochu jinak, než ji vnímají východní státy. „Ruské nebezpečí vnímáme mnohem intenzivněji. Současně je pravda i to, že platy ve střední a východní Evropě jsou stále menší než na Západě, takže každé zdražování a cenovou nestabilitu vnímáme výrazněji,“ dodal.

Lidé v Česku podle jeho slov mají pocit, že pro ně vláda a státy EU nedělají dost a že se dostávají do životní pasti. A řekl své i k sobotní demonstraci na Václavském náměstí, kde právě lidé proti vládě protestovali. „Pozitivum této demonstrace vidím v tom, že řada lidí si snad pro příště uvědomí, že chtějí-li demonstrovat proti vládě, neměli by tak dělat ve prospěch proruských a proputinovských organizátorů,“ zmínil. 

Sám Blažek se domnívá, že v současné době by bylo nejlepším řešením zastropovat ceny energií, a to i za cenu, že to v dlouhodobém důsledku vyvolá určitá negativa. „Při takovém řešení lidé okamžitě uvidí snahu a trochu se uklidní. Neklid obyvatelstva a strach z budoucnosti jsou vážně nebezpečné věci. Občané pak inklinují k lidem, kteří falešně slíbí, že je z nejistoty vyvedou. Já se obávám tohoto konce roku,“ zmínil Blažek a uvedl, že tato zima zkrátka rozhodne. 

„Pokud přežijeme v klidu tuto zimu, vláda a národ prokážou, že jsou schopné prožít krátkodobě náročné časy. Příští rok už může vypadat úplně jinak, teď nastanou ty nejtěžší měsíce. Nesmí propuknout plošná beznaděj z budoucnosti, která vede k radikalizaci. To dokážeme jen tím, že lidé uvěří, že politici situaci národa řeší,“ dodal Blažek.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Filip Turek byl položen dotaz

Tvrdíte, že nám vládnou zaprodaní primitivové

Komu jsou podle vás zaprodaní? A i když já mám k fungování celé EU dost výhrad, dost mě tedy namíchlo to, jak se navážíte do lidí, co chodí volit, jako by byly nějací hlupáci. Jsem zvědav, co v Bruselu předvede vy, zda jste před volbami jen neslibovali, což je dost častý jev, který má podle mě dost ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rána pro Fialu? Tentokrát po pokusu o puč v Jižní Koreji

8:31 Rána pro Fialu? Tentokrát po pokusu o puč v Jižní Koreji

V Jižní Koreji to vře. Prezident vyhlásil stanné právo a oznámil národu, že neměl jinou možnost. Jen…