Nemělo by zapadnout, že britský miliardář Richard Branson úspěšně absolvoval privátní let do vesmíru. Rád bych to zdůraznil hlavně proto, že tento případ ukazuje, že je soukromý kapitál a sektor hlavním zdrojem inovací.
Dříve byl vesmírný program výlučně ovládán jednotlivými státy, ať už to byly Spojené státy, Rusko a dříve Sovětský svaz nebo Čína. Všechno se to platilo z veřejných peněz. To už dávno neplatí.
Ukazuje se, že existují komerční subjekty, které na základě vlastních peněz soukromých investorů schopny připravovat vesmírný program a k tomu ještě efektivněji a nesrovnatelně rychleji, než toho byly schopny státy. Zanedlouho do vesmíru míří Jeff Bezos a také Elon Musk. Půjde dokonce o několikadenní pobyty.
Srovnejme to s jiným odvětvím. Vakcíny proti covidu, které dnes používáme, byly vyvinuty během krátké doby soukromými společnostmi. Ať už jde o Pfizer, Modernu, AstraZenecu nebo Johnson&Johnson připravily soukromé firmy. Pouze čínská nebo ruská vakcína byla vyvinuta na úrovni státu. Jinak vše vyřešil soukromý sektor. Potvrzuje to nesmírnou dovednost privátního sektoru zvládat pandemické stavy, ale i krizové stavy obecně. Dříve jsem mluvil i o tom, že kdybychom měli dostatek soukromých zdravotnických zařízení, průběh pandemie mohl být lepší, protože by soukromý sektor reagoval navýšením kapacit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.