V udělování státních vyznamená bude mít prezident Petr Pavel 28. října premiéru. Koncem března skončila lhůta, do kdy mohla Poslanecké sněmovně návrhy na vyznamenání a medaile posílat široká veřejnost, senátorům je nicméně mohou i nadále navrhovat až do konce dubna. Podněty lze zasílat prostřednictvím formuláře na stránkách Podvýboru pro přípravu návrhů na propůjčení nebo udělení státních vyznamenání. Jedná se konkrétně o vyznamenání řádu Bílého lva, řádu Tomáše Garrigua Masaryka, medaile Za hrdinství a medaile Za zásluhy.
Předsedou podvýboru je Jan Bartošek (KDU-ČSL), který veškeré návrhy následně zašle prezidentovi. Ten se jimi může, ale nemusí řídit. „V seznamu je zhruba 75 jmen, například Jiří Grygar, předseda Ústavního soudu České republiky Pavel Rychetský, kytarista Štěpán Rak a skupina bratří Mašínů, tak jako každý rok,“ řekl Bartošek pro Právo.
Skupina bratří Mašínů byla součástí protikomunistického odboje a působila v letech 1951-1953 na území Československa a částečně v NDR, do které v říjnu 1953 emigrovali. Jejími členy byli bratři Ctirad a Josef Mašín, Milan Paumer, Zbyněk Janata a Václav Švéda. Úspěšně do NDR emigrovali pouze bratři Mašínové a Milan Paumer.
Činnost této skupiny je obecně vnímaná jako kontroverzní. Velká část veřejnosti je má pouze za vrahy, předně kvůli zabití neozbrojeného zajatce při svém útěku na Západ. Problém s jejich vyznamenáním by z tohoto důvodu měl i Pavel. Sdělil to pro Právo a Novinky.cz již loni v září. „Vůbec nezpochybňuji odbojovou činnost bratří Mašínů, ostatně Ministerstvo obrany jim udělilo status účastníků třetího odboje. Ale vnitřně mám problém s tím, že člověk, který byl omámen, spoután a nepředstavoval naprosto žádnou hrozbu, byl podříznut jak sele. To mně dělá zle a nedokážu to překousnout,“ prohlásil tehdy Pavel.
Udělit vyznamenání bratřím Mašínů před ním odmítli i všichni předchozí prezidenti České republiky. Miloš Zeman to také odůvodňoval zabitím zajatce.
Člen podvýboru Marek Výborný (KDU-ČSL) zmínil, že mezi navrženými se vyskytuje i bývalý Předseda vlády České republiky Petr Pithart, novinář Pavel Pecháček a Karel Bezdíček, praporčík dobrovolnické roty Nazdar v rámci francouzské Cizinecké legie v průběhu První světové války. Dále je mezi jmény i sochař Otmar Oliva, nevidomý učitel hudby Ladislav Dohnal i romský aktivista Čeněk Růžička, který zemřel v prosinci 2022.
Z nápadů poslanců, koho ocenit, zaujal třeba návrh poslankyně STAN Barbory Urbanové ocenit jednoho ze zakladatelů tohoto hnutí, komunálního politika Věslava Michalika, kterého korupční aféry připravily o křeslo ministra průmyslu.
Není však zřejmé, zda se dostal do konečné pětasedmdesátky, kterou Sněmovna na Hrad posílá.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luk
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.